Fico: Isten se tudja, mi lesz, ha a britek kilépnek

A két ország miniszterei valószínűleg szeptemberben ülnek majd tárgyalóasztalhoz. A tanácskozás egyik alapvető témája a közlekedési infrastruktúra lesz, de Robert Fico az energetika területén is nagy teret lát az együttműködésre.
„A tárgyalás – a lehetőségek szerint – rögtön 2016 szeptemberének elején zajlik majd. Jó lenne, ha az első hét folyamán tárgyalnánk. Ezen a találkozón nemcsak az együttműködés konkrét formáiról fogunk beszélni, hanem államiságunk közös megünneplésére is szeretnénk összpontosítani” – mondta a találkozó után a szlovák kormányfő. Csehország és Szlovákia közösen emlékeznek majd Csehszlovákia, illetve a két önálló állam létrejöttére.
Fico Sobotkával első hivatalos látogatása során találkozott azután, hogy harmadszor is miniszterelnök lett. Már hagyományosan első külföldi látogatása helyszínéül Csehországot választotta.
„Nemcsak a kölcsönös kapcsolatokról és az együttműködésről tárgyaltunk, hanem azokról a prioritásokról, amelyek mindkét országot érintik az Európai Unión belül” – fejtette ki Bohuslav Sobotka. Nagyra értékelte, hogy a két ország jószomszédi viszonyt ápol és aktív párbeszédet folytat.
A cseh kormányfő felajánlotta Csehország segítségét Szlovákia európai uniós elnöksége során. „Érdekünk, hogy Szlovákiának felkínáljuk tapasztalatainkat és támogassuk őt, hogy sikeres legyen az elnöksége” – jelentette ki Sobotka. Hozzátette, Szlovákia olyan időszakban veszi át az elnökséget, amikor nem világos, mik lesznek a prioritások. Azokat befolyásolhatja a brit referendum arról, hogy az ország kilépjen-e az Európai Unióból, de hatással lehet rájuk a migránsválság is. Fico kijelentette, hogy Csehország elsőként kap majd tájékoztatást a szlovák lépésekről az EU-s elnökség során.
A miniszterelnökök abban is megegyeztek, hogy folytatják az együttműködést az ún. slavkovi formátum szerint. Ez Csehország, Szlovákia és Ausztria regionális együttműködésének formátuma, amely tavaly Slavkovban jött létre. A szlovák és a cseh kormányfő legközelebb júliusban tárgyal Pozsonyban az osztrák kancellárral. Fico az együttműködés ilyen formáit fontosnak tartja, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a V4-ek jelentősége is egyre nagyobb lesz.
Mindkét kormányfő ma Prágában részt vesz a V4-ek csúcstalálkozóján is.
Fico: Isten se tudja, mi lesz, ha a britek kilépnek
Robert Fico miniszterelnök szerint bármilyen eredmény is szülessen Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépéséről szóló népszavazáson, az több hónapra elegendő munkát ad majd. „Ha a britek nem lépnek ki, azonnal meg kell valósítanunk a Nagy-Britannia és az EU közötti megállapodást. Ha kilépnek, Isten se tudja, mi lesz, mivel nem ismerjük a procedúrákat, illetve hogy mindez mit jelent, eközben pedig mi töltjük majd be az elnöki posztot” – mondta a kormányfő, miután találkozott cseh kollégájával, Bohuslav Sobotkával Prágában. Fico hozzátette: azért imádkozik, hogy a britek ne lépjenek ki.
Szintén jelentős befolyással lesz majd az EU működésére a hónap végén sorra kerülő európai csúcstalálkozó eredménye. Egyebek mellett az Európai Bizottság javaslatáról, a dublini szabályok módosításáról is szó lesz, a migránsok elosztásának új szabályairól, illetve a befogadásukat elutasító országokra kiróható szankciókról. „Nem titkoljuk, hogy ezzel problémánk van, ezért 2016-ban további 5-6 hónapon át ez is jelentős befolyást gyakorol majd. Realista vagyok, nem építek légvárakat. Vannak elképzeléseink, de ezek a külső tényezők befolyásolják majd azokat” – állapította meg Fico.
Közölte, a szlovák kormánynak megvannak az elképzelései az ország soros uniós elnöksége kapcsán, de nem akar túlzásokba esni. „Nevetséges lenne, ha most azt mondanám, hogy a kicsi, de büszke Szlovákia meg akarja változtatni az egész EU-t” – mondta, hozzátéve: személy szerint fontosnak tartja, hogy az unió agendáját emberibb nyelven közelebb hozzák a polgárokhoz. „Sokszor én sem értem, miről beszélünk a hivatalos tárgyalásokon” – jegyezte meg, rámutatva, hogy ehhez sokszor szakértők magyarázatára van szükség.