Fico: ha nem védjük meg Schengent, az újabb menekülthullámnak az EU nem tud ellenállni
„Az Európai Uniónak több mint 500 millió a lakosa, mégis úgy tűnik, mégsem vagyunk meghatározó tényező. Nehezen is lehetnénk, hiszen külső határainkat sem vagyunk képesek megvédeni“ – nyilatkozta Fico, aki válaszában feltette azt a kérdést is, hogyan lehet, hogy az unió nem képes döntő szerepet játszani Szíriában, nem képes kijelenteni és átvinni, hogy ott biztonsági zónákat alakítsanak ki. A kormányfő azt szeretné, ha az unió tárgyalóasztalhoz ülne a meghatározó országokkal, és megoldást keresnének.
A menekülthullámmal kapcsolatban Donald Tusk, az Európai Unió elnöke nyilatkozatára mutatott rá. „Megállapította, hogy a táborokban lévő emberek tudatában vannak annak, hogyan juthatnak be könnyen Európába anélkül, hogy bárki is ellenőrizné őket. Tudják, s ezen kívül meg vannak győződve arról, hogy mindannyian szívesen látjuk őket” – nyilatkozta Fico.
A kormányfő megnyugvással vette tudomásul, hogy Brüsszelben a kötelező kvótákat több kormányfő is „irreleváns megoldásnak” találja. Véleménye szerint Szlovákiának jogában áll védekeznie és kijelenteni: nem ért egyet vele. „Minden rendelkezésünkre álló lehetőséggel élni kell. Ha az európai jogrend lehetővé teszi, hogy a nekünk nem tetsző döntés ellen panasszal éljünk, azt senki sem vetheti szemünkre. Jogunk van hozzá, ugyanis azt az EU előírások szabályozzák” – hangsúlyozta Fico.
A kormányfő ragaszkodik ahhoz, hogy kulturált módon, de védjék a Szlovák Köztársaság érdekeit, hangsúlyozva a szolidaritás szükségességét azokkal szemben, akiknek szükségük van rá. „Erre hatalmazott fel bennünket a parlament. Úgy gondolom, ezen eszközöket igénybe véve, semmit sem ronthatunk el. Kitartunk a kijelentésünk mellett” – mondta Fico.
A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) nem örül az EU belügyminiszterek által a menekültek kötelező kvóták alapján történő elosztásáról hozott döntésnek, de tiszteletben tartja. Ugyanakkor az, hogy Robert Fico kormányfő nem hajlandó a döntés szellemében cselekedni, a kereszténydemokraták szerint ellentétben az európai uniós szerződéssel és kötelezettségeinkkel – jelentette ki a mai sajtótájékoztatón Ján Fige¾ KDH elnök, aki szerint Fico elszigeteli Szlovákiát.
„Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) az EU-val szembeni konfliktussal saját választási érdekeit Szlovákia nemzetállami érdekei elé helyezi. Az Európai Bíróság szakértői a jelzett panaszt kezdettől fogva kétesnek minősítették. Ezen eljárásra a miniszterelnök nem kapott felhatalmazást a parlamenttől” – hangsúlyozta Fíge¾.
Személy szerint Fico nyilatkozatát nem tartja nagy hősiességnek. „A hősiesség másképp néz ki” – nyilatkozta. A KDH elnöke jelen helyzetben Andrej Kiska államfő javaslatát tekinti járható útnak, aki az ügy kapcsán közös tárgyalásra hívná meg a politikai pártokat.
A kijelentései miatt a kormányfőt bírálták az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek, valamint a NOVA vezetői is. Daniel Lipšic szerint Robert Fico a kvóták jóváhagyási mechanizmusát még akkor jóváhagyta, amikor aláírta a Lisszaboni Szerződést.