Fico: ha győzünk, beszélhetünk a cégek adóterheinek csökkentéséről
Tavaly január elsejei dátummal 22 százalékra csökkent a jogi személyek jövedelemadója, ami 2017-ben újabb egy százalékkal csökkenhetne.
„Megígértük, hogy amennyiben kedvezően alakul a gazdaság, akkor lemegyünk 22 százalékra, amit meg is tettünk. Egy újabb lépésen gondolkodunk. Ha hatékony és eredményes lesz az adóbeszedés, ha kedvezően alakul a gazdasági helyzet, akkor folytatjuk azt, amit megkezdtünk. Vélhetően az a bizonyos 21 százalék lehet a megfelelő határ, amelyet el szeretnénk érni. Jövőre, ha az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) kormányon lesz és a 2017. évi állami költségvetés kialakításán dolgozunk majd, akkor majd nyíltan beszélhetünk erről a kérdésről" – mondta Robert Fico miniszterelnök.
A Smer-SD elnöke egyben elutasította a felvetést, miszerint az állam többet vett volna el a polgároktól, mint amennyit adott nekik. Fico szerint fontos, hogy megkülönböztessék egymástól egy magáncég tulajdonosát, akinek ma 22 százalékos az adóterhe, egy olyan személytől, aki munkába jár és 600 eurót keres.
„Ha megemeltük a jövedelemadót, akkor azt tudatosan tettük, mert úgy gondoltuk, hogy az adóterheket a tehetőseknek kell viselniük, azaz a bankoknak, a monopóliumoknak, a vállalatoknak. Ezért aztán megkezdtük az olyanok adóterheinek csökkentését, akiknek nincsen pénze. Nem vonhatóak össze automatikusan azok a bevételek, amelyekhez az állam a cégtulajdonosok megadóztatása révén jutott hozzá, hogy aztán azt azokkal a kiadásokkal vessük össze, amelyeket az alkalmazottakra fordítunk" – figyelmeztetett a miniszterelnök.
„Az első, 250 millió eurós csomagban hozzávetőleg 170 millió eurónkba került az egészségügyi járulékok csökkentése. Azokat úgy csökkentettük, mintha az alacsony bevételi forrással rendelkezők plusz egy havi bért kapnának kézhez, mert ez az intézkedés akár havi 32 eurós hozzájárulást jelenthet" - mondta Fico.
A kormányfő szintén elismételte, hogy kabinetjének feltett szándéka olyan intézkedések véghezvitele, amelyek az emberek javát szolgálják, s elmondása szerint éppen ez a célja kormánya második, 200 millió euró összértékű szociális intézkedéscsomagjának is. A miniszterelnök elsősorban három intézkedést tart ezek közül különösen fontosnak, mégpedig az alapvető élelmiszerek áfájának 10 százalékra történő csökkentését, az idegenforgalom támogatását, és a családok támogatására irányuló intézkedéseket, beleértve az anyasági pótlék és a gyermekgondozási segély megemelését.