2016. november 22., 15:45

Fico: Az Oroszország elleni szankciók esztelenség,Trump megválasztása az USA dolga

POZSONY. Az Oroszország ellen, az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett szankciókat ostorozta Robert Fico kormányfő a pozsonyi Komenský Egyetemen megrendezett V4 konferencia bevezetőjében.
201611221517090.3-12ddb3c195e5fe487b120aa03c421c3e4a5ac271.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

"Másrészt viszont, milyen lehetősége lehet egy EU tagállam kormányfőjének? Mi a szankciók ellen világos érveket sorakoztattunk fel. Kinek hoznak hasznot? Az utóbbi egy-két évben 30 százalékkal visszaesett a Szlovákia és Oroszország közti kereskedelem. Kinek jó ez? Kinek a javát szolgálja? A szankciók hatására megváltozik Oroszország Ukrajnához való hozzáállása? Nem. Ami fontos, az a minszki békemegállapodás. A szankciók értelmetlenek, de az uniónak egységesnek kell maradnia. Egy ilyen helyzetben elmondható, hogy nem tetszik, ellenzem, de az EU egysége miatt nem lehet a többséggel szembeszállni"- mondta a V4 együttműködésről tartott konferencián Robert Fico szlovák kormányfő.

Egyúttal kijelentette, aki figyelemmel követi kormánya politikáját, nem mondhatja, hogy külpolitikája nem következetes. "Katonáinkat visszahívtuk Irakból, Koszovó elismerését visszautasítottuk és kijelentettük, a Krím annektálása a nemzetközi jog durva megsértése", hangsúlyozta.

A diákokkal való egyórás vita keretében szó esett az USA újonnan megválasztott elnökéről, Donald Trumpról is. "Mi közünk ahhoz, kit választanak elnöknek az Amerikai Egyesült Államokban? Ez az adott ország választóinak a dolga. Ha Donald Trump kampányígéretei valóra válnak, az USA és Oroszország közti kapcsolatok is új értelmet nyerhetnek. Pillanatnyilag rendkívül feszültek, ami senkinek sem jó. Sokkal nagyobb egyensúlyra lenne szükség", jelezte, hozzáfűzve, hogy Trump megválasztása esély lehet Európa megerősödésére is, mivel azt a világ, mint számos konfliktus globális tényezőjét, ki fogja kényszeríteni.

A Brexit kapcsán leszögezte, a kilépésről szóló referendum tipikus választási retorika volt, amiről mindenki azt hitte, semmiség. "Ez a semmiség számos áttárgyalt éjszakába került, melynek során, főként a V4-ek, hatalmas munkát végeztünk, hogy David Cameronnak jó egyezséget ajánlhassunk", mondta Fico, aki szerint egyelőre nem világos mikor kerül sor a kilépési tárgyalások megkezdésére.

A szlovák kormányfőnek viszont meggyőződése, a 27 tagállam hozzáállása helyes. Nincs tárgyalás az 50. cikkely aktiválása előtt, nincsenek különtárgyalások Nagy-Britanniával, vagy olyasféle politika, mely csupán a jó dolgokat emelné át az unióból, mondta. "Ha a britek szeretnének továbbra is hozzáférni az európai piacokhoz, csak a négy alapvető szabadságjog betartásával lehetséges ez, melyekről az EU nem bocsátkozik egyezkedésbe", szögezte le.

A szlovák végrehajtó hatalom vezetője szerint az EU és Nagy-Britannia elválása fájdalmas lesz. "De kinek? Az Európai Uniónak? Mi nem kergettük el Britanniát. Nem tettünk-e eleget azért, hogy maradjanak? Az lesz a legnagyobb vereség, ha a tárgyalások győztese Nagy-Britannia lesz, mert az példaként szolgálhat másoknak is, hogy hasonlóképpen gondolkodjanak. A tárgyalásokból az Európai Uniónak kell sikeresebben kikerülnie", jelentette ki Robert Fico a Komensky Egyetemen.

A V4 országok helyzete kapcsán hangsúlyozta, az EU-ban van egy olyan szabály, miszerint egy kis országnak nincs esélye érvényesíteni érdekeit, de bizonyos országok összefogása természetes, s az mindig érvényben marad. "Éppen ezért a V4-nek óriási jelentősége van, ugyanis nemcsak 5,5 millió szlovákot képviselt, de a cseheket, magyarokat és lengyeleket is. Ha összeszámoljuk, a V4-ek 65 millió embert képviselnek, akiket meg kell hallani. El sem tudom képzelni, hogy Szlovákia másképpen is tudná érvényesíteni érdekeit, mint a V4 keretében", hangsúlyozta a kormányfő.

Az EU annak ellenére, hogy nehézségekkel küzd, nagyszerű és egyedülálló projekt. "Azok közé a kormányfők közé tartozom, akik bíznak ennek a projektnek a jövőjében. Nem felejthetjük el, hogy sokak számára az EU csupán elérhetetlen álom, és az is marad. De azt, hogy néhány válságos esztendő a békéről, a szabad piacról, a nyitott határokról, az együttműködésről és szolidaritásról szóló álmot néhány válságos év egy abszolút félrevezető illúzióvá változtassa, miszerint a bosszantó EU nélkül jobb lenne, nem fogadom el", nyilatkozta.

Véleménye szerint a polgárok lassan elveszítik az unióba vetett hitüket és hatása alá kerülnek annak a hamis illúziónak, hogy problémáikra a radikális és szélsőséges erők jelentenek megoldást, ami nem jó. "Hatalmas kihívás előtt állunk: hogyan magyarázzuk meg a polgároknak, a közös fizetőeszköz csak akkor lehetséges, ha a felügyeletet erősítjük, s a szabad mozgás sem lehetséges a külső határok védelmének biztosítása nélkül. Érthetően el kell magyarázni az európai projekt lényegét és elmondani, mi a jelentősége a polgárok mindennapi életében", zárta le a témát a kormányfő.

201611221517090.3-12ddb3c195e5fe487b120aa03c421c3e4a5ac271.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.