2014. május 28., 10:57

Fico: az Európai Tanács ésszerűen jár el Oroszországgal szemben

POZSONY, BRÜSSZEL. A kedden Brüsszelben ülésező Európai Tanács Ukrajnával kapcsolatos álláspontja apropóján Robert Fico kormányfő a rendezvényt záró sajtótájékoztatón leszögezte: az ET megtartja az Oroszországgal szemben alkalmazható gazdasági szankciókkal kapcsolatos ésszerű hozzáállását.

Fico azt is kijelentette, hogy az Európai Unió (EU) részéről továbbra is érvényben van az Oroszországgal szembeni büntetések harmadik fázisa, de azok bevezetését jelenleg semmi sem indokolja, hiszen Moszkva mostanában „nem lépte túl a piros vonalat“.

Hozzátette: a lehetséges szankciókat úgy állították össze, hogy azok Szlovákia nemzeti érdekeinek is megfeleljenek. „Bármilyen kemény gazdasági büntetések jelentős módon károsíthatnák a szlovák gazdaságot" – ismételte a korábban elmondottakat.

Az EU csúcspolitikusai kedden üdvözölték az ukrajnai választások végeredményét, s egyúttal Oroszországot arra szólították fel: erejéhez mérten kövessen el mindent annak érdekében, hogy véget érjenek a kelet-ukrajnai harcok. Moszkvától azt is elvárják, hogy együttműködjön Ukrajna új, legitim módon megválasztott elnökével, Peter Porosenkóval.

Az EU csúcspolitikusai egyúttal kötelezték magukat arra, hogy továbbra is segítséget nyújtanak Ukrajnának, s örülnek a Porosenkóval kezdődő szoros együttműködésnek. Azt is kijelentették azonban, hogy Kijevnek az eddiginél hatékonyabb korrupció elleni harcot kell majd folytatnia, meg kell reformálnia saját igazságügyét és rendőrségét, valamint javítania kell az ország vállalkozói környezetén.

Szlovákia nem kíván ahhoz a kisebbséghez tartozni, amely meg akarja gátolni az Európai Néppárt elnökének, Jean-Claude Junckernek azt, hogy az Európai Bizottság (EB) elnökévé váljon. Robert Fico kormányfő az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón kijelentette: Szlovákia tiszteletben tartja a néppártiak európai parlamenti választásokon aratott győzelmét.

Az Európai Parlament (EP) Elnöki Konferenciája, amely összefogja az egyes politikai csoportosulások elnökeit és az EP elnökét, a keddi találkozó előtt megegyezett arról is, hogy az EP és az Európai Tanács (ET) közösen felelnek az EB-elnök megválasztásához vezető folyamat zökkenőmentsességéért. Ezért tárgyalások megkezdésére szólította fel az ET-t – tájékoztat a TASR hírügynökség.

A legnagyobb csoportosulás elnöke, Juncker lesz az első, aki megpróbálja megszerezni a megválasztásához szükséges többséget az EP-ben. Ezt a döntést állítólag a jelenlegi EP 645 képviselőt tömörítő több politikai csoportosulása és a július 1-jétől tisztségét elfoglaló legalább 561 képviselő támogatná.

Fico megjegyezte, hogy igényes, bonyolult folyamatnak tűnik az új elnök megválasztása, mivel ugyan az EP-képviselők többsége Junckert támogatná, ám ő az ET-ben eddig nem élvezi a többség bizalmát. Juncker megválasztását ellenzi például David Cameron brit kormányfő is, aki túl föderalistának tartja a volt luxemburgi kormányfőt. Orbán Viktor kormánya sem támogatná Juncker megválasztását, mert úgy véli, hogy az EP-választások végeredményétől nem függhet automatikusan az EB-elnök jelölése.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.