2014. június 29., 17:58

Fico: Az ellenzék bírálata nem állít meg bennünket

POZSONY. Az emberek számára előkészített szociális, pénzügyi és gazdasági intézkedéscsomagot semmiféle ellenzéki bírálat nem állíthatja le – jelentette ki Robert Fico kormányfő a közmédia „5 perccel“ 12 előtt“ mai vitaműsorában, kiegészítve azzal, hogy az intézkedések egyáltalán nincsenek hatással sem a költségvetési hiányra, sem az államadósságra.

„A házi feladatunkat elkészítettük, az állami pénzügyek terén rendet teremtettünk. Ha itt a lehetőség, hogy valamit nyújthatunk az embereknek, miért kell azt minden áron kritizálni? Függetlenül attól, mit mond az ellenzék, mi befejezzük. Szociális partnereinknek, az alkalmazottaknak, városoknak, falvaknak szintén megvan a véleményük. Ám semmiféle ellenzéki bírálat nem állíthat meg bennünket“ – jelentette ki a kormányfő hozzáfűzve: "talán nem gondolják, hogy Peter Kažimír pénzügyminiszter aláírta volna az intézkedéscsomagot, ha az veszélyezteti az államadósságot".

Vitapartnere, Bugár Béla, a Most-Híd képviselője szerint az intézkedések nagy része nem rendszerszerű. „Vannak benne olyan dolgok, melyeket támogatunk, mint például az áfa (DPH) fizetés csak a számla megtérítését követően, vagy a tudományra és kutatásra szánt pénzek, tehát olyan dolgok, melyekkel a Smer jóváteszi azt, amit korábban elrontott. Vannak azonban olyan intézkedések is, melyek inkább már csak választási húzások” – hangsúlyozta.

A tervezett, 800 ezer embert érintő járulékok csökkentése 170 millióba fog kerülni az államnak – hangsúlyozta Bugár. „A többi embert és a szociális rendszert is túlterheli“ – figyelmeztetett. A nyugdíjasoknak, alap-, közép- és főiskolásoknak nyújtandó vasúti kedvezménnyel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy a személyszállítás már most is veszteséges. „A támogatás megterheli az állami költségvetést. Mit fog tenni például a RegioJet magán közlekedési vállalattal? Ki fogja fizetni a veszteséget nekik?“ – szegezte a kérdést Ficónak.

A kormányfő azzal vágott vissza, hogy a vonatok kihasználtsága csupán 25 %-os. „ A vasutat évi 200 millió euróval támogatjuk. Ha megvannak a forrásaink, s még nagyobb támogatást tudunk adni, akkor rendben van. A diákok és a nyugdíjasok számára a vasúti közlekedés ingyenes lesz, beleértve a RegioJetet is“ – ígérte a kormányfő.

Bugárnak az sem tetszik, hogy a javasolt intézkedésekből néhányat az ellenzék már korábban is javasolt, a Smer-SD viszont mindaddig elvetette, míg a népszerűségük csökkenni nem kezdett. „A parlamentben már korábban is felmerült, hogy a köztisztviselők csak egy fizetést kapjanak, ugyanúgy a szociális támogatások nevesítése is. Elutasították“ – mondta. Fico azzal vágott vissza, hogy akkor kell cselekedni, amikor a kormányon van, s nem ellenzéki pozícióból okoskodni. „A kormány végrehajtja az intézkedéseket“ – jelentette ki a kormányfő.

A politikusok nem kerülték el a gázár 2015–2016-ban esedékes csökkentésének a témáját sem, mely ráadásul kétszámjegyű lesz. „ Érvényes a vasszabály, hogy ha jön egy jobboldali kormány, a gázárak emelkednek. Mi tartjuk az árat, sőt csökkentjük. Ezért jelentettük ki azt, hogy megtaláljuk a módját, hogyan lehet alacsonyabb a gáz ára“ – magyarázta Fico. Bugár megjegyezte, hogy, minden, ami veszteséget produkál, az emberek zsebéből húzza ki a pénzt.
A Most-Híd elnöke arra is figyelmeztette Ficót, hogy ha egy kormánynak tapsolniuk kellene, akkor annak, amely 2010–2012 között egy év lefogása alatt 3 százalékponttal csökkentette az adósságot. „A dolgokat a nevükön kell nevezni. Mi vagyunk a legjobban eladósodva, mihamar az adósságfék is életbe lép. Tárgyalások útján megszerezték az európai pénzeket, de korrupció gyanúja miatt februártól nem kapunk semmit“ – mondta. Fico figyelmeztette Bugárt, hogy ez így volt a jobboldal ideje alatt is, a pénzeket akkor is leállították.

A kormányfő megismételte, hogy kormánya nem tervezi az áfa 20 százalékról 19 százalékra való csökkentését, mivel az nem jelentene árcsökkenést, az állam pedig elveszítene 220 millió eurót. A beszélgetés vezetője viszont megemlítette, hogy 2011-ben az akkori ellenzéki Smer-SD képviselők azért követelték az áfa-csökkentést, mert azzal csökkennek az árak is. „Mi nem a Radièová-kormány szerepét játsszuk. Ha már bizonyos lesz, hogy túlvagyunk a válságon, beszélhetünk az adórendszer megváltoztatásáról. Lehet, hogy 2016-ban már beszélhetünk majd a többsávos áfa-rendszerről is“ – zárta le a témát a kormányfő.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.