2013. szeptember 13., 15:41

Fico abszurdnak tartja az ellenzék vádjait

POZSONY. Robert Fico kormányfő abszurdnak tartja az ellenzék kezdeményezését, hogy leváltsa őt posztjáról és ezzel megbuktassa kabinetjét.

„A javaslat teljes mértékben abszurd, erre csak a szlovákiai ellenzék képes” – mondta sajtótájékoztatóján Fico. Hozzátette: a kormány azért akarja megszerezni a Szlovák Gázművek (SPP) 49 százalékos részvénycsomagját, hogy megvédje a háztartásokat a gázáremeléstől. „A kormányom nem engedi meg a fogyasztói gázárak emelését” – szögezte le.

A kormányfő nem tartja lényegesnek, hogy az SPP visszavásárlásával kapcsolatos anyag annak a J&T Investment Advisors cégnek a számítógépén készült, amely egy ideje már EP Investment Advisors néven fut, és szoros kapcsolatban van az említett 49 százalékos részvénycsomagot birtokló EPH társasággal. „Valójában két részvényes kommunikált egymás között” – mutatott rá.

A kormány múlt héten határozott arról, hogy a cseh EPH társaságtól felvásárolja a 49 százalékos kisebbségi részvénycsomagot, miáltal az állam lesz az SPP kizárólagos tulajdonosa.

Az ellenzék mindenekelőtt azt kifogásolja, hogy a kormány meg akarja vásárolni a veszteséges SPP részvényeit, ellenben a nyereséges leányvállalatok továbbra is az EPH tulajdonában maradnának. Az állam egyúttal átvállalná a gázművek 59 millió eurós tartozását is. Fico szerint ez nem így van. „Semmit nem vásároltunk, semmiért nem fizettünk, csak száz százalékban megszereztük az irányítást az SPP anyacég fölött” – fogalmazott.

A kormánynak nincs elég pénze, hogy megvásárolja a külföldi társtulajdonosoktól a teljes SPP-csoport részvényeinek 49 százalékát. A kabinet a gázárak ellenőrzése céljából úgy döntött, él vételi opciójával, és megszerzi az anyacég irányítását. Fico elismerte, hogy a vállalat veszteséges, de úgy véli, a deficitet fedezni lehet az SPP nyereséges tevékenységeiből. Az államkasszából így egy centet sem kell erre a célra költeni – magyarázta.

Az ellenzék pénteken bizalmatlansági indítványt nyújt be Robert Fico kormányfő ellen. A javaslatot 56 honatya írta alá, az összes ellenzéki párt képviselteti magát. Pavol Paška házelnöknek hét napon belül össze kell hívnia a miniszterelnök leváltását célzó rendkívüli ülést.

Megosztás