Fico: a vajkai komp működtetése ügyében nem indokolt a felelősségre vonás
"Az üggyel kapcsolatban rendelkezésemre álló értesülések alapján semmiféle okom nincs, hogy bárkit is felelősségre vonjak" – nyilatkozta a kormányfő. Fico saját bevallása szerint azt reméli, hogy nem kell majd visszatérnie az állítólagos Belize-i számlája témájához, amit szintén Matoviè nyitott meg. "Ezek az urak valamit kigondolnak, majd különféle történteket írnak köré, azzal telehintik a médiát, mivel nincs más lehetőségük. Õk még semmiféle racionális és értelmes dologgal nem rukkoltak elő" - jelentette ki Fico.
"Azt gondolom, hogy ha efféle vádaskodás ér az ostobák részéről,, akkor kötelességünk arra azonnal reagálni, mégpedig azzal, hogy elmondjuk, ez értelmetlenség, hazugság, üres kitalálmány. Az illető uraknak pedig meg kell üzenni: ha valami törvénysértésről tudomásuk van, akkor azzal forduljanak az illetékes bűnüldöző szervekhez. Nem fogjuk azonban az ostobák témáit további és további kijelentésekkel éltetni. Ebben a pillanatban a rendelkezésemre álló értesülések szerint semmiféle okot nem látok valamilyen politikai felelősség levonására" – tette hozzá Fico.
Igor Matoviè, Pozsony-Óváros blogger képviselőjével, Veronika Remišovával és a parlamenten kívüli Új Többség (NOVA) elnökével, Daniel Lipšiccel együtt hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy a vajkai kompot üzemeltető Ponton City magáncégnek offshore háttere van, valamint, hogy a a cég túlárazta a komp üzemeltetését, így az a tervezett 25 millió helyett 50 millióba is kerülhet. Az ellenzéki képviselők arra is felhívták a figyelmet, hogy a Vízgazdálkodási és -építkezési Vállalat (VV), illetve a Ponton City cég közti szerződés gyakorlatilag felmondhatatlan, s abban az állítólagos 25 millió eurós határértéket fel sem tüntették. További tízmillió eurókkal drágíthatja meg a szerződést a szállítás árának hajónafta áralakulásától függő emelkedése.
A komp 15 éves működtetése esetén a szállítás Matoviè és Remišová szerint 51,38 millió euróba kerül, beleszámítva az áruforgalmi adót (áfa) is. Szerintük az ár több tízmillió euróval nagyobb, mint amekkora a közbeszerzés során megadott határérték (25 millió euró áfa nélkül) volt. Úgy vélik, hogy a csalás a komp menetrendjében keresendő, mert a szerződés szerint napi 19-szer szállítanak. 2015. július 1-től azonban a komp már másféle menetrend szerint kezdett közlekedni, napi 35-szöri frekventáltsággal, ami megnövelte az árat.
"Matoviè urat beteges hazudozónak tartjuk. Mindaz, amit az utóbbi időben mondott, hazugság volt, nem volt igaz, illetve a kijelentéseit nem tudta bizonyítani" – reagált az állításokra Ladislav Lazár, a Vízgazdálkodási és -építkezési Vállalat vezetője. Szerinte a komp jelenleg próba-üzemeltetés alatt áll, frekventáltsága pedig az érintett községek polgármestereinek kérelmeitől függ. "Azt, hogy a komp mostanában naponta 35-ször közlekedik, nem én találtam ki. Ez a községek kérése volt" – jegyezte meg hétfőn Lazár, hozzátéve, úgy véli, hogy a sűrített kompjárat 2015 végéig tart majd. Lazár még az ügy kirobbanásakor milliós pert helyezett kilátásba.
A kormányfő állásfoglalására azonnal reagált Igor Matoviè. "Csalódott vagyok, hogy a kormányfő úgy döntött, személyesen védi meg a nyilvánvalóan tolvajláson alapuló szerződést, amelyet a Smer-SD egyik magasrangú képviselője írt alá. Ficót azért választották az emberek, hogy megvédje az érdekeiket, és főként, hogy megakadályozza adóiknak a szétlopását" - fogalmazott Matoviè.
Az ellenzéki politikus szerint a kormányfő az ígéretének éppen az ellenkezőjét teszi, de valószínűleg ő így képzeli a "Védjük Szlovákiát" jelszó gyakorlati alkalmazását. "Személyesen kelt védelmére a tolvajnak, aki olyan szerződést írt alá, amely 15 évre tízmilliókkal rövidítheti meg az embereket. Arra figyelmeztetném a kormányfőt, hogy aki tolvajt véd, maga is azzá válik" - mondta az O¼aNO elnöke.