2017. október 25., 13:46

Fico a megyei választásokon való részvételre buzdít

POZSONY. Bár választani jogot, nem pedig kötelességet jelent, ennek ellenére Szlovákia érdekében áll, hogy ne csökkenjen a polgárok részvétele a megyei választásokon – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök, az Irány-Szociáldemokrácia elnöke.
201710251123520.fico02.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

„Meghívnám az embereket a november 4-ei választásokra. Növelhetnénk kissé a megyei választásokon való részvételt. Ellenkező esetben a megyék reprezentativitása nagyon alacsony lesz. Nem is beszélve az európai parlamenti választásokról, ahol az alacsony részvételünkkel mindig európai bajnokok vagyunk“ – mondta a Teraz.sk hírportál TABLET.TV  című műsorában a kormányfő.

Mint rámutatott, a 8 megyés modell kompromisszumként született, s a nyilvánosság azzal nem nagyon azonosult. Emiatt Fico nem zárta ki a szlovákiai megyerendszerről szóló vita lehetőségét. Fontosabbnak tartja azonban a gyakorlati kérdéseket, így az úthálózat fejlesztését és a középiskolák megreformálását. Az utóbbi nélkül ugyanis a szakképzett munkaerő hiánya idején a munkapiacon gyakran nehezen érvényesülnek a végzősök – hangsúlyozta.

„Tudatosítani kell, hogy a megyéknek nagyon szorosan együtt kell működniük a kormánnyal“ – figyelmeztetett Robert Fico azzal, hogy ezen problémák egyikét sem képesek egyedül megoldani a megyék. „Nagy különbséget jelent, hogy ki áll a megye élén. Nézzék meg, hogy mi történt Besztercebányán. Csak azért nem használtak fel 20 millió eurós uniós támogatást, mert a megyei elnök teljesen Európa-ellenes. A jelenlegi megyefőnök Európa-ellenes, ami ennek a megyének jelentős mértékben árt“ – szögezte le a kormányfő.

Marian Kotleba azon igyekezete, hogy elérje Szlovákia Európai Unióból való kilépését, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) számára okot jelentett arra, hogy Besztercebánya megyében miért nem állított elnökjelöltet, ehelyett a Mi Szlovákiánkért Néppárt (¼SNS) ellenében állított közös elnökjelöltet támogatja. „Fontos volt egy olyan jelöltet találni, akinek a személyéről mindnyájan megegyezünk. Ezért nagyra értékelem Mièev úr és a jelöléséről lemondott többi jelölt államférfiúi hozzáállását“ – hangsúlyozta Fico. Hozzátette, hasonló hozzáállást várna el Nyitra megyében az ellenzéki pártoktól, mert ott az ¼SNS második legismertebb képviselője, Milan Uhrík indult. Bár ott az ¼SNS legerősebb vetélytársa Milan Belica jelenlegi megyei elnök, ám az ellenzék mégsem csatlakozott a támogatásához.

„Mi Besztercebányán előzékenyen viselkedünk. Ez egy olyan megye, amely a Smer számára erős bástyának számít. Verhettük volna az asztalt, hogy saját jelöltet indítunk, mégsem tettük” – jegyezte meg Fico.

Egyfordulós választás

A vita során arra a kérdésre is reagált, hogy a koalíció miért módosította egyfordulósra az eddigi kétkörös megyei választásokat. „Nem szabad alábecsülni a megyék jelentőségét, de ezeken a választásokon mindig nagyon alacsony a részvétel. Minek sokkoljuk a társadalmat azzal, hogy először közvetlenül megválasztjuk a képviselőket, majd a megyei elnököt, s ha erre az első fordulóban nem kerül sor, akkor újból szavazunk a másodikban, ahol még alacsonyabb a részvétel, mint az elsőben volt?“ – tette fel a kérdést Fico. „Gazdasági okokból töröltük el a második kört, valamint azért is, mert általában hihetetlenül alacsony volt a részvételi arány. Milyen reprezentativitás az, ha csak az emberek 12–13 százaléka megy el szavazni? E mögött semmi mást nem kell keresni, csak a takarékoskodást“ – tette hozzá.

A megyerendszer reformja

A miniszterelnök elmondta, a jövőben nem zárkózik el a közigazgatási felosztás módosításáról szóló vitától. Hozzátette, személy szerint a kevesebb régió híve, ezért az ún. 3+1-es modellt támogatná, amelyben a Kelet-, Közép- és Nyugat-Szlovákiai kerület mellett Pozsony önálló régióként szerepelne.

„A 8 megye valószínűleg egyfajta kiindulópont volt, mert már akkor különféle véleményeket halottak a 3-tól akár a 24 és még több megyéből álló rendszerről. Úgy vélem, hogy kötelességünk a közigazgatás és a bürokrácia működésével kapcsolatos költségek csökkentése. Egyúttal azt gondolom, hogy az ilyen komoly módosításokat nem a szokványos törvényekkel, egyszerű többséggel kellene bevezetnünk“ – jelentette ki Robert Fico.

Egyszerűsítésnek tartaná egy olyan rendszer bevezetését is, amelyben az emberek a képviselőket választanák meg, majd ők a megyei elnököt. „Ha a képviselőket és a megyei elnököt is külön-külön választjuk meg, akkor egy olyan helyzet alakulhat ki, hogy a megyefőnök az egyik politikai spektrumhoz tartozik, míg a regionális parlament pedig teljesen másként áll majd fel. Ez hogyan működhet? A normális demokráciában ez úgy működik, hogy megvan valamilyen többség, amely végrehajtó hatalommal is rendelkezik. Hogyan nézne ki az, hogy ha én lennék a Smer kormányfője, de a parlamentben többségben lennének az ellenzéki pártok?“ – tette fel a kérdést Fico.

201710251123520.fico02.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.