2017. május 30., 16:38

Fico: a korrupcióellenes harcban fontosabb szerepet kell szánni a megtorlásnak

POZSONY. Robert Fico kormányfő szerint fontos, hogy a korrupciós tevékenységek bejelentésére sarkalják és buzdítsák az embereket. A miniszterelnök mindezt a kormányhivatal által rendezett korrupcióellenes szeminárium nyitóbeszédeiben fejtette ki.
201705301441100.KORRUPCIO_1-2.jpg

A korrupciós tevékenységek bejelentőinek védelméről című szemináriumon a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) képviselői, szolgálati hivatalvezetők, emberi erőforrási szakemberek és a harmadik szektor képviselői is részt vesznek. Robert Fico kormányfő kijelentette, hogy a korrupcióval szemben folytatott harc csupán megfelelő jogszabályok és szemináriumok révén nem nyerhető meg. Mint kifejtette, fontos az emberek tudatossága, határozottsága és polgári bátorsága. Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy javítani kell a korrupciós tevékenységek bejelentőinek helyzetén.

Fico szerint bizonyos, rendkívül súlyos esetekben, a tanúvédelmi programokban alkalmazott gyakorlathoz hasonlatosan akár az identitás módosításának lehetőségét is felajánlhatnák a bejelentőnek, hogy így szavatolják biztonságát és anonimitását. Hozzátette, hogy a bejelentőket jutalomban is részesíthetnék. Egyben hangsúlyozta, hogy az emberekben félelmet is kell kelteni, vagyis komolyabb szerepet kell szánni a megtorlás eszközének, hogy senki se érezhesse magát biztonságban.

Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány a szeminárium elején kifejtette, hogy rendkívül fontos a korrupciós tevékenység még folyamatában történő figyelemmel követése, mert akkor a rendőrségnek is vannak eredményei, s az esetek többsége vádalkuval ér véget, míg ha a korrupciós tevékenységről csak később érkezik bejelentés, kevés esély marad az esetek felderítésére.

Gašpar szerint az efféle tevékenység bejelentésére kell sarkalni az embereket, és meg kell teremteni a bejelentők komfortérzetét. A korrupcióellenes harc azonban szerinte nem fekete-fehér, s az eredmények sem a nullával egyenlők, amint azt néha megfestik.

Zuzana Wienk, a Fair-play Szövetség (AFP) munkatársa kiemelte, a korrupcióellenes harcban ki kell iktatni az alapvető gátat, az emberek az intézményekkel és vezetőikkel szembeni bizalmatlanságát. Természetesen ez esetben a bejelentéstevők védelme is elengedhetetlen – tette hozzá. Wienk úgy véli, hogy a szlovákiai jogszabályok sok esetben átlagon felüliek.

„Mi régóta azt állítjuk, hogy a gyakorlati alkalmazás területén van mit javítanunk, míg a politikusoknak és az állami közigazgatás képviselőinek konkrét példákkal kell bizonyítania, hogy az emberek megbízhatnak bennük“ – jelentette ki az AFP programigazgatója. Ebben a tekintetben pozitívnak nevezte a Közbeszerzési Hivatal (ÚVO) elnöki tisztségére pályázó jelöltek múlt heti nyilvános meghallgatását, s szerinte ugyanilyen gyakorlatra volna szükség a fennmaradó intézmények, hivatalok esetében is.

Gabriel Šípoš, a Transparency International Slovensko (TIS) igazgatója kifejtette, az embereknek érezniük kell, hogy ha veszik a bátorságot és bejelentik, hogy XY korrupciós tevékenységet folytat, akkor a vétkes ténylegesen is rács mögött végzi. Ebben a tekintetben szerinte még akadnak hiányosságok, mert az eredmény a fontos. A kormány az emberek védelmére összpontosít, de Šípoš nem hiszi, hogy mindez olyannyira segítene.

Megosztás