2017. június 9., 14:34

Fico: a brit konzervatívoknak nem lesz egyszerű kormányt alakítani

POZSONY. Nagy-Britanniában az előrehozott választásokat követően nem lesz egyszerű kormányt alakítani. A kormánypártnak, tehát a Konzervatív Pártnak illik gratulálni, de a labouristáknak is, hisz jó néhány mandátummal többet szereztek - vélik a kormánykoalíció vezetői.
201706091438240.00000000000000000000000000001a_koala_2.jpg

Kormányt alakítani nem lesz egyszerű

- reagált a Nagy-Britanniában tartott előrehozott parlamenti választások eredményeire Robert Fico kormányfő. Hozzátette: személy szerint örülni fog, ha a brexittel kapcsolatos tárgyalásokat tisztességgel lezárják, és az EU27 együtt marad. Megismételte: senkinek sem éri meg kilépni az unióból, ez valamennyi ország számára a lehető legrosszabb jelzés lenne.

„Tiszteletben tartom a történteket. A győztes Konzervatív Pártnak illik gratulálni. A szocialista pártok családjából a Labourista Pártot illeti a gratuláció, bár nem győztek, de jó néhány mandátummal többet szereztek” – nyilatkozta Fico kijelentve: az előzetes eredmények alapján nem lesz egyszerű kormányt alakítani, ugyanis a konzervatívok sincsenek többségben.

„A legfőbb kívánságom, hogy az Európai Unióból való kilépésüket tisztességgel lezárjuk. Mint az EU egyik tagországának vezetője azt kívánom, hogy a huszonhetek maradjanak együtt és legyenek Nagy-Britannia ellensúlya. Veszélyes lenne egy olyan eredmény, hogy Nagy-Britannia megerősödve, az Európai Uniótól is erősebben hagyná el az uniót. A legrosszabb példa lenne, nem szabad megengedni, hogy megérje kilépni az unióból, mi továbbra is ebben a szellemben fogunk tárgyalni” – zárta le a témát a miniszterelnök.

Az előrehozott választások inkább bizonytalanságot eredményeznek

Ismét bebizonyosodott, miszerint az előrehozott választások ritkán hoznak megoldást, inkább még nagyobb instabilitást eredményeznek – vélekedik Bugár Béla, a Most-Híd párt elnöke.

„Az Egyseült Királyság választói nem kis feladat elé állították az ország politikai elitjét. Az előrehozott választások egy olyan politikai harcot indított el, mely a Nagy-Britannia és Európai Unió közötti, a brexitről folyó tárgyalásokat is befolyásolhatja. Bízom benne, hogy Teresa May kormányfő az új politikai helyzet értékelését követően a legmegfelelőbb lehetőséget választja országa stabilitásának megőrzése érdekében” – nyilatkozta Bugár Béla a TASR hírügynökségnek.

Marad-e a konstruktív atmoszféra?

Andrej Danko házelnök és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökének állítása szerint kérdéses, kitart-e a konstruktív atmoszféra akkor is, ha a szerződő felek kölcsönösen sorolni fogják a szerződésekből, illetőleg az eltelt időszak közös gazdálkodásából fakadó igényeiket.

„Európa Nagy-Britannia távozásával jelentős pénzügyi eszközöket veszít, mellyel az EU költségvetéséhez járultak hozzá, a világ számos országában elveszíti gazdasági és politikai befolyását, és egy jelentős védelmi potenciáltól is elesik” – fogalmazott Danko. Véleménye szerint a helyzet alakulását semmiképpen nem lehet előre felvázolni.

„Mindenesetre, Britannia továbbra is természetes vezetője marad azon európai országoknak, akik jövőjüket nem csak a brüsszeli birodalom Kalergi-féle tervében látják. Britannia ezzel nemcsak a Brüsszel fennhatóságától szabadul meg, de lehetőséget kap, hogy a svájciakkal, norvégokkal, izlandiakkal, illetőleg más Európai Unióból távozottakkal megalapítsa az európai nemzetek szabadabb és tisztességesebb együttélésének modelljét. Ezért is annyira nagy az idegesség Brüsszelben” – nyilatkozta Danko.

Megosztás