2014. november 17., 11:31

Felmérés: a többségnek csalódást okoztak az 1989 utáni történések

POZSONY. Csehország lakosságának több mint a fele, Szlovákiáénak pedig 70 százaléka csalódott az 1989 novembere utáni hazai történések alakulásában - derül ki a Median közvélemény-kutató ügynökség felméréséből, amelyet a Szlovák Rádió és Televízió számára készített mindkét országban. A felmérésben azokat az embereket kérdezték, akik 1989 novemberében legalább 15 évesek voltak.
201411171118480.37841-november-89-clanok.jpg

 

 

A reprezentatív felmérésben több mint 500 polgár vett részt Szlovákia valamennyi megyéjéből.

A felmérésből az is kiderült, hogy Szlovákiában azok az emberek a legoptimistábbak, akik legalább havi 800 eurót keresnek. Továbbá az is, hogy a legégetőbb szlovákiai gondnak a szegénység és a munkanélküliség bizonyul. Ezt állította ugyanis a szlovákiai választadók közel 50 százaléka.

Daniel Prokop szociológus az RTVS-nek elmondta: az emberek többsége szerint ugyan az életminőségük javult, de nagyobb elvárásaik voltak, amelyek nem teljesültek. Szlovákiában a szkepticizmus fő kiváltó oka a szociális problémákra és a háztartások gazdasági állapotára való rálátás.

Robert Fico kormányfő ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: az 1989 utáni változások bonyolultaknak bizonyultak az emberek számára. A csalódásaik tehát abból fakadnak, hogy ők egyáltalán nem sejtették, mibe is mennek bele. Szerinte ugyanis a polgárokat senki sem figyelmeztette arra, hogy kemény intézkedésekkel kell számolniuk. Hozzáfűzte: az 1989-beli béreknek csak 2007-ben sikerült felzárkózniuk, miközben a piac időnként azon dolgok ellen fordult, amelyekhez előzőleg hozzászoktunk.

"Az emberek korábban lakhatási lehetőséghez juthattak, szövetkezeti lakást vásárolhattak. Manapság ez a fiatalok számára nehéz lépésnek bizonyul" – jelentette ki Fico. Hozzátette: az átalakulási folyamat nagyon fájdalmas volt, ám a mai bérek átlagosan 12 százalékkal magasabbak az 1989-es béreknél.

Fico azt is elmondta, hogy napjainkban már közelítünk az uniós átlaghoz. "A német bank azt állítja, hogy Szlovákia és Csehország majd nagyon dinamikusan közelít. Ez azonban nem szabadít meg bennünket attól a kötelességünktől, hogy minden alkalommal művileg is beavatkozzunk az emberek életszínvonalának az emelésébe" – magyarázta Fico.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.