Felmérés - A nővérek támogatottsága nagyobb, mint a pedagógusoké
„Az egészségügyre a problémák sürgőssége szempontjából a polgárok érzékenyebb témaként tekintenek, mivelhogy ez esetben az élet veszélyeztetéséről van szó“ – magyarázta Martin Slosiarik, a Focus szociológusa. Az iskolák bezárása, a tanmenet megbénítása szerinte nem jár „súlyos következményekkel“, ezért az emberek a pedagógussztrájkra ellentmondásosan tekintenek.
A pedagógussztrájkhoz az első napokban 14 ezren csatlakoztak, mára számuk 7 ezerre csökkent, és 640 nővér nyújtotta be saját felmondását.
A pedagógussztrájkot a válaszadók 51,7 százaléka támogatta, míg a bezárt iskolák létét 45,2 százalékuk ellenzi. A nővérek akcióját 60,6 százalékuk pártolja, ellenkező állásponton pedig 35,6 százalékuk van.
Slosiarik elmondta: a már másfél hete sztrájkoló pedagógusok követeléseit főként a kormánypárt választói tartják megalapozatlanoknak. A nővérek felmondása esetében azonban a „smeres“ választók sokkal megértőbbnek bizonyulnak, elismerik motivációjukat.
A nővérek pedagógusokénál nagyobb támogatottsága mindkét hivatás specifikumaival függ össze. „Az emberek látják, hogy a nővérek túlóráznak, a páceinseikről való gondoskodás gyakran fizikailag és pszichikailag is igényesebb, s az nincs kellőképpen megfizetve“ -- magyarázta.
A nővérek felmondása azért is érinti meg jobban az embereket, mert sokan a felnőttek közül úgy gondolják, hogy az iskolaügy már nem az ő gondjuk – véli Tomáš Szalay, az Egészségügyi Politikával Foglalkozó Közép-európai Intézet elemzője. „Az emberek azonban azt akarják, hogy a kórházakban róluk vagy a hozzátartozóikról a nővér úgy gondoskodjon, hogy semmiben se szenvedjenek hiányt“ – tette hozzá Szalay.
Slosiarik azt gondolja, hogy a pedagógushivatást továbbra is sok ember az egész évben meglevő rövidebb munkaidővel és a kéthavi nyári szünidővel köti össze, amikor bezárják az iskolákat. „Az emberek a felmérés során mintha azt mondanák: a nővérek a pedagógusoknál több pénzt érdemelnek“ – fejtette ki Slosiarik. Eközben az átlagos szlovákiai pedagógusbér csak a főiskolai végzettséggel rendelkező ember bérének 60 százalékát éri el.
Slosiarik szerint a felmérés eredményeiből az is következik, hogy a választópolgárok döntése során nagyobb súlyuk lesz a nővérek felmondásainak, amelyek az Irány-Szociáldemokráciának (Smer-SD) akár árthat is. „A smeres választók az egészségügy terén zajló események hatására végül is úgy határozhatnak, hogy inkább majd senkire sem szavaznak“ -- véli.
Az ellenzék a nem működő oktatás- és egészségügy témakörén már nyilvánvalóan nem szerez további voksokat. Slosiarik arra figyelmeztet, hogy bár az emberek érzékelik azt, hogy problémás területekről van szó, eközben azt is tudatosítják, hogy közelednek a választások. "Erre a választások előtti harc részeként tekinthetnek" -- magyarázza.
Ha az ellenzék egységesen lépne fel a pedagógusok és nővérek által követelt rendkívüli parlamenti ülésen, akkor az pozitívan befolyásolhatná a jobboldali választókat. Azt azonban az elemző nem feltételezi, hogy az ellenzék ezáltal jelentősebb nyereségre tenne szert.
A Szlovák Tanítók Kezdeményezése (ISU) által indított pedagógussztrájkot több főiskola, civil szervezet és művész is támogatja. A Komenský Egyetem (UK) Bölcsészkarának Akadémiai Szenátusa nyilatkozatában azt írja, hogy ha a kormány és a sztrájkbizottság közti tárgyalás kudarcba fullad, akkor az egyetemhez azzal a javaslattal fordul, hogy a pedagógusok támogatása kapcsán hirdessen egynapos sztrájkot. „A kormány és az oktatási tárca képviselői eddig ignorálóan, megvetéssel és durva félretájékoztatással tekintettek az országos méretű pedagógussztrájkra“ – indokolják a pedagógusoknak nyújtott támogatásukat nyilatkozatukban.