2017. január 1., 15:32

Felmérés - A lakosok fele bejelentené a korrupciót

POZSONY. Szlovákia lakosságának fele az illetékes hatóságnak bejelentené, ha korrupciót észlelne saját környezetében, de csak akkor, ha biztos lehetne a megfelelő védelemben – derül ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség által az Állítsuk meg a korrupciót elnevezésű alapítvány számára készített felmérésből.
201612181956030.00000000000000000000001a_korrupcia-1.jpg

A felmérés szerint négyből három polgár elégtelennek tartja a rendőrség korrupció leleplezésével kapcsolatos igyekezetét.

Az alapítvány a felmérés résztvevőitől azt kérdezte, hogy milyen mértékben értenek egyet vagy nem értenek egyet az alábbi állítással: "Szlovákia lakosságának többsége akkor jelentené be a korrupciós bűncselekmény elkövetését, ha számára biztosított lenne a megfelelő védelem". Ezzel a megszólított polgárok 50 százaléka értett egyet. Teljeskörű egyetértését a közreműködők 13 százaléka fejezte ki, míg azzal 37 százalékuk inkább egyetértett, mint nem.

Tudjuk a megoldást, hogyan lehetne csökkenteni a korrupciót

Az alapítvány szerint a lakosok azt is sejtik, hogy milyen módon lehetne csökkenteni a hazai korrupció mértékét. A megkérdezettek 81 százaléka egyetértett azzal az állítással, hogy a korrupciós bűncselekmények szigorú megbüntetése a hazai korrupció megfékezéséhez vezethetne. Ellenkező véleményen volt a válaszadók 16 százaléka, 3 százalékuk pedig nem tudott véleményt nyilvánítani.

Még nagyobb hányaduk, 83 százalékuk értett egyet az alábbi megállapítással: "A magas tisztségeket betöltő politikusok és az állami hivatalnokok korrupcióval kapcsolatos büntetőjogi felelősségre vonása megfélemlítően hatna az esetleg korrupciós bűncselekményeket elkövetőkre". Csupán a megkérdezettek hozzávetőleg 13 százaléka gondolja azt, hogy a politikusok büntetőjogi felelősségre vonása sem gátolná meg őket a további korrupciós bűncselekmények elkövetésében.

Matej Hruška, az alapítvány elemzője szerint a felmérésből kiderül, hogy a Szlovákiában élő emberek még nem mondtak le a szabályok betartásáról. "Az azzal való egyetértés, hogy a korrupció következetes megbüntetése a politikában is segíthetne, életkorra és műveltségi szintre való tekintet nélkül nagymértékű. Ellenben az alapvető egyet nem értés, tehát a teljeskörű szkepticizmus híve csak a válaszadók 2,3 százaléka volt" – tette hozzá.

A lakosok háromnegyede elkövetne korrupciót, ha alkalma nyílna rá

Az alapítvány az alábbi állítással kapcsolatos egyetértésről is érdeklődött: "A Szlovákiában élők többsége maga is elkövetne korrupciós tettet akkor, ha arra megfelelő alkalma nyílna". Ezzel a megkérdezett személyeknek közel háromnegyede (72 százaléka) értett egyet, míg 24 százaléka más véleményen volt.

A szlovákok 74 százaléka elégtelennek tartja a rendőrség korrupciós ügyek leleplezése kapcsán tanúsított erőfeszítéseit. A válaszadók 21 százaléka ellentétes véleményen volt. "Ha Szlovákia négy felnőtt polgára közül hárman azt gondolják, hogy rendőreink e téren kifejtett erőfeszítései elégtelenek, akkor ezen valaki a belügyminisztériumban komolyan elgondolkodhatna" – véleményezte a felmérés eredményeit Pavel Sibyla alapítványi igazgató.

A Focus 1008 személy közreműködésével készítette a felmérését. A szükséges adatokat november 23-29. között személyes lekérdezés útján gyűjtötte össze.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.