Feljelentik Kotlebát a roma civil szervezetek

Ravasz József, a Roma Társadalomtudományi Intézet igazgatója hivatkozásként Kotleba március 7-én az Új Szó napilapban megjelent "cigány terrorról" szóló kijelentésére hívta fel a figyelmet.
"Ilyen jogi rendszerben semmiféle cigány terror nem létezik. Ezt a terrort pszichikailag romáinkra éppen ő gyakorolja, ezekkel a kijelentéseivel és meneteivel" – szögezte le Ladislav Richter, a Roma Közösségek Civil Szervezetei Tanácsának képviselője. Azt állítja: minden törvényellenes kijelentésért feljelentést tesznek majd a főügyészségen. A roma civil szervezetek azt is akarják, hogy az ügyészség foglalkozzon a Kotleba Mi Szlovákiánkért Néppártjának (¼SNS) megszüntetésére vonatkozó beadvánnyal, mivel más aktivistákhoz hasonlóan úgy vélik: az ¼SNS tulajdonképpen azonos azzal a párttal, amelyet a bíróság korábban alkotmányellenessége miatt oszlatott fel. "Reméljük, hogy ezt a főügyészségen alaposan kivizsgálják" – mondta Richter.
A roma civil szervezetek a 2016-os parlamenti választások végeredményét nem tudják pozitívan értékelni. Leginkább a szélsőségesek parlamenti jelenléte a riasztó. "Mi, romák a II. világháború idején is megéreztük, hogy mi az a fasizmus, és mindmáig valamiféle kisebbrendűségünket érezzük Szlovákiában" – mondta el Jozef Mezei, a Roma Társadalomtudományi Intézet képviselője. Richter szerint azonban a romáknak át kell értékelniük eddigi életmódjukat, és át kell venniük a többségi társadalom értékrendjét annak érdekében, hogy viselkedésük ne váltsa ki extrém pártok alakulását Szlovákiában. "Ez egy felszólítás-hívás a sajtájaink felé" – tette hozzá. Mindnyájan azt hangsúlyozták, hogy a társadalmi problémákat meg kell oldani, de nem az extrémizmus formájában.
"Vannak problémáink, amelyeket meg kell oldanunk, erre vagyunk itt, hogy a civil szervezetek együttműködésének keretében bekapcsolódjunk ezekbe a folyamatokba, hogy nyílt párbeszédre kerüljön sor" – mondta Mezei. A roma civil szervezetek bírálatukkal a roma kormánybiztos hivatalához is fordultak. Úgy vélik, hogy ez a hivatal nem dolgozik hatékonyan, tétlen, nem tartotta be a kormányprogramot, és csődöt mondott a 2012–2016-os időszakra vonatkozó roma reform megvalósítása során, amelyet szerintük csak hangoztattak. "Nem csak az egyéneket bírálom" – jegyezte meg Richter. A civil szervezetek szerint nem is olyan nagyon fontos, hogy a kormánybiztos roma legyen, inkább az, hogy megtegye a szükséges lépéseket.
"Tudjuk azt, hogy 1989 óta, ami a roma politikai pártokat illeti, sajnos, eddig sehová sem jutottak. A szlovákiai romák ugyanis nem egységesek" – szögezte le Ravasz. Azt állítja, hogy a Szlovákiában eddig működő roma pártok elvesztették a romák többségének bizalmát.
Ezért az összes roma civil szervezetet arra szólítják fel, hogy próbáljanak meg egységes álláspontot kialakítani. "Érdemi párbeszédet nyitottunk a szegénység okairól és következményeiről, megoldásokat kerestünk az extrémizmus kérdéskörére, valamint a szlovákiai romák tartós szegregációjával is foglalkoztunk" – magyarázta Mezei, hozzátéve: meg kellene nevezniük azokat a társadalmi változásokat, amelyek helyet adtak az emberek rasszista és más nemzetiségekkel, fajokkal és vallásokkal szembeni intoleráns megnyilvánulásainak.