Feljelentést tesz az elektronikus egészségügy miatt az SaS

A Szabadság és Szolidaritás (SaS) szerint trükközés történhetett a közbeszerzés és a nyilvános árverés kapcsán. Az ellenzéki párt egyúttal az Európai Parlamenthez is fordul az eHealth miatt. Jana Cigániková, a párt parlamenti képviselője hétfői pozsonyi sajtótájékoztatóján elmondta, ezt a lépést az elvesztegetett több millió euró és a becsapott páciensek indokolják.
„Az eHealth totális káosz, ami a páciensek és az orvosok életét is pokollá teszi. A rendszeren több millió eurót kerestek egyes cégek és azok tulajdonosai, miközben a politikai ismeretségekkel nem rendelkező cégekkel ennek ellenkezője történik“ – jelentette ki Cigániková. Hozzáfűzte: az elektronikus egészségügy nemcsak a pácienseknek jelent problémát, hanem az orvosoknak is, miközben többüknek problémákat okoz annak installációja.
„Nem lehet csak azért bevezetni egy működésképtelen rendszert, hogy ne veszítsük el az uniós támogatásokat, illetve felmondásra kényszeríteni az egyébként is kevés orvosunkat, s ezt követően a helyzetet a vonatkozó szaktudással és műveltséggel kapcsolatos kritériumok csökkentésével orvosolni“ – mondta el a képviselő. Hozzáfűzte: biztosítani kell, hogy a páciens az elektronikus személyazonossági igazolványát ilyen célra is használhassa, s egyúttal még védettebbek legyenek a személyes egészségügyi adatai.
Az SaS Tomáš Drucker egészségügyi minisztert és Peter Blaškovitšot, az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) vezetőjét arra szólította fel, hogy azonnal töröljék el a büntetési lehetőségeket és nyugtassák meg a szakmai nyilvánosságot. Cigániková hozzátette: ha e téren nem történik előrelépés, akkor majd a márciusi parlamenti ülésen javasolják a nemzeti egészségügyi információs rendszerről szóló törvény hatályon kívül helyezését.
„Annak ellenére, hogy szurkolunk az elektronikus egészségügynek, az állam tehetetlensége miatt nem engedjük megbüntetni a pácienseket és az egészségügyi dolgozókat“ – jelentette ki Cigániková hozzáfűzve: ennek kapcsán az SaS egy szakmai csoportot hoz létre, amely felügyeli majd az elektronikus egészségügyet. Abban az elektronikus egészségügyi rendszer, illetve a rendelői információs rendszerek egyes alkotói, az orvosok, az egészségügyi nővérek és a páciensek képviselői, valamint IT szakemberek kapnak helyet.
Januártól működik élesben a rendszer
Az állam az elektronikus egészségügyi rendszert élesben idén januárban indította be. Működését a körzeti orvosok és a fogorvosok is bírálják. Azt kifogásolják egyebek mellett, hogy az adminisztratív teendők miatt kevesebb idejük marad a páciensekre. Az eHealth-hez való csatlakozás több műszaki problémát és bonyodalmat is hozott magával.
Blaškovitš ezeket a gondokat korábban gyermekbetegségeknek nevezte, amelyek orvosolhatók és azokat szerinte ellenőrzésük alatt tartják. Jelezte, hogy az NCZI már készíti az elektronikus egészségüggyel kapcsolatos jogszabályok teljes körű módosítását. Az főként a bírságokra vonatkozik majd, amire panaszkodnak az orvosok.
A tárcavezető nem gondolja azt, hogy az állam alábecsülte az eHealth bevezetésével kapcsolatos helyzetet. Tomáš Drucker úgy fogalmazott, „könnyű szülési fájdalmakról“ van szó, miközben azt állítja, hogy a helyzetet egyes orvosok túlságosan alábecsülték. Az NCZI tájékoztatása szerint a rendszer bevezetésére eddig 87,8 millió eurós uniós és állami költségvetési támogatást költöttek. Több alkalommal is elhalasztották annak gyakorlati bevezetését.