2013. november 5., 15:43

Felelősségre vonják a magyar betegét elutasító bolgár orvost?

ÉRSEKÚJVÁR. Nagy felháborodást keltett annak a beteg lánynak az esete, aki nem részesült szakszerű orvosi ellátásban az érsekújvári kórház sürgősségi ügyeletén. Kivizsgálását arra hivatkozva utasította el a szolgálatot teljesítő bolgár orvos, hogy páciense nem tud szlovákul. A beteget végül a révkomáromi kórház sebészeti osztályán vizsgálták ki.

 

Etikai kérdéseket vet fel annak az ímelyi lánynak az esete, akit egy bolgár orvos az érsekújvári kórház sürgősségi ügyeletén azért nem vizsgált ki, mert úgy vélte, hogy páciense nem tud szlovákul. Többen nyilatkoztak portálunknak ebben a nagy érdeklődést kiváltó ügyben. Lehetőséget kapott az állásfoglalásra az érintett orvos is. Az eset előzményeit és végkifejletét a sértett lány barátja ismertette, kedvese és saját neve elhallgatását kérve.

„Mivel a párom kibírhatatlan szúró fájdalmat érzett előbb a gyomra alatt, majd a gyomorszája környékén, s emiatt ülni és feküdni sem tudott, ezért november 3-án, vasárnap déltájt bementünk az érsekújvári kórház felvételi részlegére. Onnan átküldtek bennünket a felnőtteket ellátó ügyeletre, ahol éppen egy bolgár orvos teljesített szolgálatot. A barátnőm sírva ment be a rendelőbe, ahonnan később sírva is jött ki. Az orvosi rendelőben töltött idő ugyanis azzal telt el, hogy az orvos azt kérte tőle számon: miért nem beszél szlovákul" – idézte fel a történteket az a fiatalember, aki minden igyekezete ellenére nem tudta elérni, hogy barátnője mellett maradhasson.

"Mondtam, hogy a beteg hozzátartozója vagyok, és tolmácsként szeretnék odabenn tartózkodni. Nem arról van szó, hogy a barátnőm nem ismeri a szlovák nyelvet, beszél ő szlovákul is, csakhogy amikor az ember ilyen állapotban van, jobb, ha van mellette egy hozzátartozó, aki jól kommunikál szlovákul. Az orvos azt mondta, nem kell bemennem, valahogy majd megértik egymást. Aztán az ügynek az lett a vége, hogy a páromat kérdőre vonta: miért nem ismeri a szlovák nyelvet, s azzal az ajánlással küldte őt vissza a központi felvételre, hogy a páciens nem sajátította el a szlovák nyelvet, ő pedig nem tud magyarul" – folytatta az elbeszélést a sértett párja.

A történtek után nem mentek vissza a központi felvételre, hiszen előzőleg onnan küldték őket a felnőtteket ellátó ügyeletre. A fiatalok hazautaztak, majd a tartós rosszullét miatt 17-18 óra között felkeresték a révkomáromi kórház sebészeti osztályát.

„Ott kivizsgálták a páromat, de nem tudtak pontos diagnózist felállítani. Õ egyelőre betegszabadságon van, diétáznia kell, többnyire csak az ágyban fekszik. Hétfőn a körzeti orvosa probiotikumokat és valamilyen gyógyszert írt fel neki, majd ultrahangos vizsgálatra küldte őt, szerdán és csütörtökön pedig további kivizsgálásokra, talán gyomortükrözésre kell mennie. A vasárnap tapasztaltak után úgy döntöttünk, hogy panaszlevelet küldünk a kórház igazgatójának, hiszen ha az ő intézményükben ügyel(t) ez az orvos, akkor valamilyen felelősséget vállalniuk kell érte! További levelünket pedig az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) kapja majd meg, nem hagyjuk annyiban a történteket“ – szögezte le az ímelyi fiatalember.

Sok sikertelen próbálkozás után kedden délelőtt telefonon elértük az ügyben érintett bolgár orvost, aki hétköznapokon az érsekújvári Bitúnkova utcában rendel. Arra a kérdésre, hogy összeegyeztethető-e a hippokratészi esküjével a vasárnapi eset, érezhető akcentussal röviden így válaszolt: „Jöjjön el hozzám vizitre, viszontlátásra!“, majd letette a telefont.

Úgy tűnik, a bolgár doktor bánásmódját más páciense is megelégelte. Erről tanúskodik a „Tvoj lekár, tvoja lekárka“ weboldalon egy 2012. szeptember 3-ai szlovák nyelvű bejegyzés. „Õt egyáltalán nem ajánlom. Az érsekújvári sürgősségi ügyeleten szolgált, amikor 40 fokos lázzal és kibírhatatlan torokfájással kerestem fel őt. Nagyon kellemetlenül kommunikált velem. Leteremtett, amiért nem a körzeti orvosomat kerestem fel, holott 19 óra volt. Ferde szemmel nézett rám... Öt perc alatt végzett a kivizsgálással, miközben „elküldött melegebb tájakra“. Ráadásul a körzeti orvosom az ellenőrzéskor azt mondta, hogy rossz gyógyszert írt fel nekem. Ilyen orvosi  magatartást még soha nem tapasztaltam“ – írta a páciensek véleményét megosztó oldalon egy hajdani beteg. 

A közösségi portálokon többen rámutattak az eset kapcsán a hippokratészi esküvel járó kötelezettségekre. A Szlovák Orvosi Kamara az ilyen eseteket egyénileg bírálja el, de a  bolgár doktor a jelek szerint nincs kapcsolatban a szervezettel, neve ugyanis nem szerepel a nyilvános tagsági adatbázisban.

Mivel a doktor a szlovák cégjegyzék szerint magánvállalkozóként működteti rendelőjét, a Magánorvosok Kamarájához fordultunk. Pásztor László, a szervezet elnöke kapásból nem tudta megmondani, hogy az érintett tagja-e a a tömörülésüknek, de készségesen válaszolt a feltett kérdésekre. Szerinte az érsekújvári kórház nem felelős a bolgár doktor viselkedéséért.  „Mivel nem a kórház keretében történt az ügy, hanem csak a kórház területén működő készültségen, ezért az érsekújvári kórház egyáltalán nem illetékes a dologban. A készültséget egészen más szubjektum működteti, amelynek a kórház csak bérbe adja a rendelőt“ – magyarázta. 

Teljesen más lapra tartozik Pásztor László szerint az orvos viselkedésének a megítélése, ami számára is érthetetlen. „Inkább általánosságban szólnék az eset kapcsán, hiszen az sem biztos, hogy a bolgár orvos tagja-e a kamaránknak. Teljesen mindegy, hogy magyar vagy más nemzetiségű páciensről van-e szó. Például az orvosi praxisom során rengeteg olyan roma kisgyereket láttam el, akikkel se magyarul, se szlovákul nem tudtam kommunikálni. Sosem mondtam azonban azt, hogy emiatt nem vizsgálom ki őket. Ugyanúgy a segítségünkre szorulhatnak külföldi állampolgárok is, akiket szintén el kell látnunk. A bolgár kollégának mindenképpen keresnie kellett volna az arra vonatkozó lehetőséget, hogy szót értsen a beteggel, és meg kellett volna őt vizsgálnia már csak azért is, mert fájdalmai voltak! Ha ezt nem tudta elintézni, akkor tovább kellett volna küldenie a beteget a kórházba, vagy be kellett volna hívnia a „tolmácsot“. Érthetetlen számomra az, hogy miért viselkedett így. A lényeg az, hogy a beteget el kell látni, teljesen mindegy az, hogy milyen színű a bőre, milyen vallású, milyen nyelven beszél vagy nem beszél. Nem az orvos dolga az, hogy mindezzel törődjön, neki a beteget kell megvizsgálnia, ellátnia!“ – mondta Pásztor László.

A szakember az elmondottakhoz hozzáfűzte: „Ha a fiatalok panasszal kívánnak élni, akkor két lehetőségük van: vagy a megyei főorvoshoz, vagy az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalhoz fordulhatnak segítségért, mert mindkettő kompetens az ügyben“.

Az ímelyi magyar lány kálváriáját Samu István, a Via Nova Ifjúsági Csoport elnökhelyettese, a Magyar Közösség Pártja elnökségi tagja ismertette a világhálón a tegnapi nap folyamán.  Azt mondta, az írás megjelenése után többen  hasonló esteről számoltak be neki.

„Amióta a negatív diszkrimináción átesett panaszosok megkerestek, és ezt a történetet megszellőztettük, azóta többször csörgött a telefonom. Sokan elmondták, hogy Érsekújvárban ez mindennapos történet, amivel eddig senki sem nagyon akart foglalkozni. Ebben a városban bizonyos körökben elég diszkriminatívan bánnak azzal, akiről kiderül, hogy az anyanyelve magyar, mert azt feltételezik, hogy akkor nem is tudhat megfelelőképpen szlovákul. Orvosi szakkifejezésekkel azonban nem mindenki foglalkozik, és ezért főleg komoly fájdalmak közepette nem biztos, hogy pontosan le tudja írni a panaszait. A vasárnap történtekről megjelent cikk kapcsán a Facebook közösségi portálon is sokan közölték azt, hogy már tapasztaltak hasonló jogsértéseket. Köztük fiatalabb hölgyek is, akikről nem feltételezem azt, hogy ne tudnának szlovák nyelven boldogulni. De miért ne kommunikálhatnának magyarul olyan területen, ahol a magyar nemzetiségű lakosság számaránya 20 százaléknál magasabb?! Akadt idősebb kommentelő is, aki arról számolt be, hogy amikor a kórházban súlyos állapotban feküdt, megszidták a hozzátartozóit, hogy a nagymama miért nem tud rendesen szlovákul. Azt ajánlották nekik, hogy vigyék a mamát olyan helyre, ahol értik őt“ – nyilatkozta Samu. 

Samu  az elmondottak kapcsán hangsúlyozta: Szlovákiában az utóbbi években megsokasodtak az érsekújvári incidenshez hasonlatos esetek.  „Amíg az MKP a parlamentben volt és erős magyar érdekképviselet, illetve érdekérvényesítés létezett, addig a szlovák értelmiségiek részéről - a Szlovák Nemzeti Párt politikusait leszámítva -  csak elvétve fordultak elő nyilvános verbális kirohanások a magyarokkal szemben. Újabban ez nem ritkaság, mert megváltozott a közhangulat. Ezért is szükség van ismét erős magyar érdekképviseletre, hogy a közhangulat újra pozitív irányba változzon. Szeretnénk elérni, hogy a szlovák többségi társadalom tagjai tudatosítsák: a magyarok velük egyenrangúak, ott vannak a döntéshozatalban, s az állami szervekben! Pontosan ezért kezdeményeztük, hogy a magyar nyelv regionális hivatalos nyelvvé váljon Szlovákiában. Ha ezt elérjük, olyan orvosok álljanak majd a rendelkezésünkre, akik legalább értik, ha nem is beszélik a magyar nyelvet!“ – szögezte le a Via Nova ICs elnökhelyettese.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.