Fegyverkezik, önvédelemre készül Szlovákia lakossága
„Félelem honol az emberek között. Félnek mindattól, amit mindenütt hallanak és olvasnak“ – állítja Norbert Michalák, a lövészeti tanfolyamokat szervező Identity elnevezésű klub tagja. „Érdeklődést mutatnak aziránt, hogy szükség esetén meg tudják védeni önmagukat és családjukat“ – erősítette meg Pavol Brunovský, a Lövészeti akadémia (Strelecká Akadémia) nevű társaság instruktora.
Manapság közel egyharmadával nőtt azok száma, akik meg akarnak tanulni lőni. Legnagyobb érdeklődés a fegyvertartási engedély megszerzését megelőző előkészítő tanfolyamok iránt mutatkozik. Ugyancsak sokan érdeklődnek a fegyverkezelési tanfolyamok iránt, amelyekhez nincs szükség fegyvertartási engedélyre. „Emellett olyanok is érkeznek, akik már hosszabb ideje nem lőttek, és fel akarják frissíteni ismereteiket” – fejtette ki Michalák.
Az új fegyverek eladása tavaly egyharmadával nőtt az átlagossal szemben, a rendőrség 11 258 darabot vett nyilvántartásba, így számuk már közel 300 ezer darabra rúg Szlovákiában. A rendőrség a növekedést azzal magyarázza, hogy egyre többen érdeklődnek a sportlövészeti klubokban folyó tevékenység iránt. „A vásárlási engedélyben gyakran szerepel a fegyver sportolási célokra történő beszerzése” – nyilatkozta az országos rendőr-főkapitányság szóvivője, Martin Wäldl.
Brunovský arról számolt be, hogy az előkészítő tanfolyamokon nem a vadászok vagy a sportlövők, hanem az átlagpolgárok száma emelkedett jelentősen.
Martin Šuák, a kassai, fegyvereket is forgalmazó GDU cég eladója szerint a megnövekedett érdeklődés mögött vélhetően a migránsok állnak. „Esetleg az embereknek csak egyszerűen több pénzük van, és a migránsokat használják fel a „vas” vásárlásának indoklásaként. Mindenesetre a menekültekről és a biztonsági helyzetről aránylag gyakran hallunk" – tette hozzá.
Több ún. armyshop és fegyverbolt is a fegyverek – főként a rövid lőfegyverek, azaz a pisztolyok és a revolverek – iránti növekvő érdeklődéséről számolt be. Nagy mennyiségben adnak el olyan önvédelmi eszközöket is, mint a gázspray vagy a sokkoló. A rendőrség nem rendelkezik információkkal arról, hogy ezekből mennyi került a lakossághoz, hisz a fegyverek ezen kategóriáját illetően nem vezetnek statisztikai kimutatásokat.
A Lőfegyverek Tulajdonosainak Egyesülete (ZVSZ) rámutatott: Szlovákia továbbra is azon országok közé sorolható, amely lakosai létszámukhoz viszonyítva kevésbé felfegyverzettek. Ráadásul a vonatkozó statisztikákban megmutatkozhatott a nemrég lezárult 3. fegyveramnesztia, amely során egyesek régi, engedély nélkül tartott fegyvereiket legalizálhatták.
Tavaly az olyan fegyverek száma is nőtt, amelyek tartásához nincs szükség fegyverviselési engedélyre, csak a nagykorúságot szabták használatuk feltételéül. Ezek közé sorolhatók például a gáz- és légfegyverek, amelyekkel azonban bizonyos feltételek mellett akár ölni is lehet.