Farkas: komolyabban kell foglalkozni az EU-s alapokkal
Portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásában az alelnök kifejtette: koalíciós partnerek híján különböző kormánytanácsokkal veszi magát körül a miniszterelnök. A társadalmi érdekképviseletek vezetőinek bevonása a kormány tanácsadó testületeibe azt a célt szolgálja, hogy az esetleges nehézségek esetén látszólag megosztódjon a felelősség.
Az EU által hamarosan ismertetett, 2014-2020 közötti programozási időszak prioritásairól szólva Farkas rámutatott: Szlovákia fejlesztési kerete meghaladja a jelenlegi 11,4 milliárd eurót. A kormánytanács alakuló üléséről kiszivárgott információk alapján pályázati lehetőséghez jutnak majd a nagyvállalatok. Ez akár pozitív fejlemény is lehet, mivel így csökkenhet a munkanélküliség - közli az alelnök rámutatva: ezzel párhuzamosan kevesebb pénz jut majd a közlekedési infrastruktúrára, a regionális fejlesztésre és más közösségi fejlesztésekre az oktatásügy, a környezetvédelem vagy akár az egészségügy területén.
Az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke szerint az országra nem vet jó fényt, hogy "Szlovákia katasztrofálisan gyengén teljesít az EU-s alapok merítését illetően". A jelenlegi programozási időszak nagy része már eltelt, de Szlovákia a számára megítélt 11,4 milliárdos keretnek csupán 32 százalékát, azaz 3,7 milliárd eurót volt képes lehívni az alapokból.
A szakpolitikus szerint ez annak ellenére gyenge teljesítmény, hogy a keret több mint felét szerződéssel lekötötték, tehát a támogatás a programozási időszak letelte után még további két évig meríthető lesz. "Mindezzel együtt Szlovákia az EU 27 tagországának listája legalján kullog az uniós alapok merítésének hatékonyságát illetően, Romániával és Bulgáriával együtt" - tette hozzá Farkas.
A politikus állásfoglalásában közölte: az MKP elvárja a kormánytól, hogy több komolysággal és szakértelemmel foglalkozzon az EU-s alapok merítésével. Farkas szerint jelentős mértékben növelni kell a hatékonyságot, csökkenteni az adminisztratív terheket és a politikai részrehajlást.
"Elvárjuk továbbá, hogy az uniós források elsősorban a leszakadó, hátrányos helyzetű térségek, így Dél-Szlovákia számára biztosítsanak fejlesztéseket a közlekedési infrastruktúra, a munkahelymegőrzés és a munkahelyteremtés terén" - szögezi le állásfoglalásában Farkas Iván.