Ezernél is többen leckéztették a fővárosban a felálló kormányt

Richard Stanke, aki felolvasta a 200 művész aláírt nyilatkozatát, kijelentette: nem nézhetik tovább a társadalom erkölcsi hanyatlását. "A parlamenti választások során megmutatkozott a kétségbeesés, a reménytelenség érzése, mennyire nem bíznak az emberek a politikusokban és képviselőikben. Ennek egyik eredménye a tény, hogy a parlamentbe bekerült egy szélsőséges, fasizmushoz kötődő párt is" - figyelmeztetett.
Feltette a kérdést: vajon miért lepődtünk meg, miért ábrándít ki bennünket az események ilyetén való alakulása, amikor a társadalom kedélyállapota már hosszú ideje nyilvánvalóan erre utal. "Az utóbbi időben az egyetemek és tudományos intézmények számos, a fiatalok közérzetet elemző közvélemény-kutatást végeztek. Bár az eredmények riasztóak, a média és a politikusok nem szenteltek figyelmet neki. Arra sincs magyarázat, hogy két éve a demokráciával mindössze a fiatalok két százaléka volt elégedett, s 12 százalékuk a fasizmusra és nácizmusra már akkor elutasítóan tekintett " - hangzott a figyelmeztetés.
Stanke szerint eljött az idő, hogy a művészek egységesen kiálljanak politikai meggyőződésük mellett. "Üzenjük a kormánynak, nem vagyunk hajlandók tétlenül nézni, hogy az ország, Szlovákia lassan barna színbe borul. A politikai elit megfeledkezett az emberekről, hazugságokat, féligazságokat terjeszt, félelmet kelt. Mi művészek is megszűntünk erkölcsi példa lenni. Úgy döntöttünk, ebből elég. Újból oda kell állni a barikádokhoz és erkölcsi példát mutatni a társadalomnak" - tolmácsolta meggyőződésüket Stanke, hangoztatva: nem értenek egyet a jelenlegi kormány összetételével. Eltökélt szándékuk, hogy figyelemmel kövessék, bízva abban, hogy az újságírók, pedagógusok, maguk a politikusok és az ország társadalma is csatlakozik hozzájuk.
"Óirásit csalódtunk, az egyetlen lehetőség, hogyan foszthatjuk meg a hatalomtól Robert Ficot és pártját, csődbe ment. Azt kérdezzük, mi történt? Miért mondtak csütörtököt a Szlovákia jobb jövőjét jelentő pártok? Mindez Bugár Béla és Radoslav Procházka hatalmas kudarca" - üzente Richard Sulík, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke, aki nem érti, miért nincs többé súlya a szavaknak.
Sulík ígéretet tett a téren megjelenteknek, kemény és konstruktív ellenzék lesznek. "A körmükre nézünk, minden lehetséges módon pokollá tesszük az életüket. Felkészülünk a leváltásukra" - üzente.
Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA) koalíció képviselője kijelentette, már csak az egészségügy és az oktatásügy kérdése maradt nyitva. "El tudják képzelni, mindenki az uniós pénzekkel teli minisztériumok után kapkodott, s a legtöbb gonddal küszködő két minisztériumot hagyták az asztalon heverni? Ilyen lesz a kormányunk. Véleményem szerint ez lesz az ország élén valaha lévő leginkább megvesztegethető kormány" - vélekedik Matoviè, Bugár és Procházka árulásáról beszélve.
A tiltakozók sorában ott voltak és szóltak a SaS további képviselői, Jozef Mihál, Lucia Nicholsonová és Peter Osuský, az O¼aNO-NOVA koalícióból Veronika Remiášová és Jozef Viskupiè, a Boris Kollár vezette Család vagyunk (Sme rodina) mozgalom képviseletében Peter Pèolinský, valamint Alojz Hlina volt parlamenti képviselő is. A színészek közül Stankón kívül Robo Roth, Alexander Bárta és Henrieta Mièkovicová is szólt a jelelevőkhöz.
