2014. november 11., 11:59

Ezer napja az űrben: még mindig hibátlan a Masat

BUDAPEST. Minden várakozást felülmúlt az első magyar műhold, a Masat-1 teljesítménye. Az eredetileg három hónapra tervezett berendezés tavaly február óta küld adatokat a világűrből. Most, pályára állítása után ezer nappal is hibátlanul működik. A Masat-1 makettje hétfőtől a Magyar Nemzeti Múzeumban is látható.
201411110833150.masat01.jpg

A dél-amerikai Francia Guyana-ból startolt el az első magyar mini műhold a Masat-1, ezer nappal ezelőtt, még 2012 februárjában. A Budapesti Műszaki egyetem előadójában másodpercekig, lélegzet visszafojtva nézték a kilövés pillanatát.

Majd a sikeres pályára állítás után a kisméretű műhold elkészítette első felvételeit az űrben a fedélzetére szerelt kamerákkal. A Masat 26 ezer kilométer per órás sebességgel halad, több mint ezer kilométer magasan a Föld körül.
A kisműholdak közül világon először a Masat készített háromdimenziós űrfelvételt a Földről, amit a pályára állításának első évfordulóján jelentették be. Az eredetileg három hónapos élettartamra tervezett, alig egy kilós magyar műhold ezer nap után is hibátlanul üzemel. A szakemberek szerint a tapasztalatokat hasznosítani kell, mert bebizonyosodott, hogy a Masat-1 szerkezete és technológiája is időtálló.

Egy technológia kísérlet, amelynek az volt a célja, hogy bizonyítsa, a tervező fiatal mérnökök – most már, akkor még hallgatók voltak – képesek arra, hogy egy ilyen űrbe kerülő eszközt megalkossanak, ami Magyarországon nem történt meg korábban – nyilatkozta Svitt András.

Az ezredik napon az alkotók a Masat makettjét a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozták. Az eredeti műhold pedig folyamatosan küldi a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat, amelyeket a Budapesti Műszaki Egyetemen működő központban dolgoznak fel.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.