Európai néppárti vezetők tárgyaltak Pozsonyban, az MKP aktív részvételével

Január 28-29-én az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója Pozsonyban tartotta kibővített elnökségének ülését. Az európai parlamenti frakcióban négy szlovákiai tagpártnak vannak képviselői, köztük az Magyar Közösség Pártjának, Csáky Pál személyében. A kibővített elnökség programján a szociális politika terén folyatandó hosszú távú stratégiai programot, uniós költségvetési témákat és a migránsválság kérdéseit vitatták meg. A kétnapos program sajtótájékoztatóval zárult.
A csütörtöki ülésen meghívottként részt vett Németh Garbiella, az MKP szociális ügyekért felelős alelnöke. Ugyancsak csütörtökön került sor a bajor Hans Seidel Alapítvány által szervezett vitafórumra, amely arra a kérdésre keresett választ, hogy Európának szüksége van-e új és átfogó biztonsági struktúrára. A vitafórumon az MKP részéről Nagy Dávid parlamenti képviselőjelölt vett részt.
Pénteken Manfred Weber, a néppárti frakció elnöke a KDH és az MKP elnökével, illetve az SDKÚ képviselőjével közösen tartott sajtótájékoztatót.
Manfred Weber frakcióelnök elmondta: a szociális unió kialakításával összefüggésben célkitűzésük egy olyan - már vita tárgyát képező - irányelv kidolgozása, melynek célja a "dömpingbér" jelenségének kiszorítása, vagyis annak az állapotnak az elérése, hogy az unión belül, de saját országukon kívül munkát vállaló uniós állampolgárok ugyanazért a munkáért ugyanazt a bért kapják meg, mint a helyiek.
Az uniós büdzsével kapcsolatban Weber szerint meg kell vizsgálni, hogyan lehetne rugalmasabbá tenni az EU - jelenleg 7 éves - költségvetési programozását annak érdekében, hogy az unió gyorsabban tudjon reagálni az események felgyorsulása miatt esetlegesen égetővé vált helyzetekre. Hozzátette: az uniónak továbbra is erős partnernek kell lennie a közép- és kelet-európai országok számára, ezért nem lehetnek megszorítások az integráció elősegítését célzó költségvetési eszközökben.
A migránsválság kihívásai kapcsán Manfred Weber úgy vélekedett, hogy Európának meg kell tudnia védeni saját határait, másrészt segítenie kell a rászorulókon. Az EU külső határainak védelmével kapcsolatban megjegyezte: a görög-török határon ez jelenleg egyáltalán nem működik, s ha e tekintetben nem áll be változás, fel kell vetni a kérdést, hogy Görögország továbbra is tagja maradhat-e a schengeni övezetnek. A konfliktuszónákból érkező migránsokkal kapcsolatosan, a szíriai helyzetet példaként idézve a frakcióvezető azt mondta: nem képezheti vita tárgyát, hogy segíteni kell, a kérdés csupán az, hogy milyen legyen a formája ennek a segítségnek.
A sajtótájékoztatón az EPP pártcsalád szlovákiai pártjainak jelen lévő vezetői is felszólaltak. Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke beszédében kiemelte, hogy a terrorizmus elleni harc jegyében foganatosított biztonsági intézkedések az unióban és azon belül Szlovákiában nem mehetnek a polgárok jogainak a rovására. Ehelyett úgy kell növelni a biztonsági intézkedések hatékonyságát, hogy Európa "a szabadság kontinense" maradjon.
Berényi József, az MKP elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az Európai Uniót alternatíva nélküli intézményrendszernek tartja az európai polgárok jóléte és biztonsága szempontból. Ezzel együtt az EU-nak jelentős reformokra van szüksége, hogy képes legyen megfelelni azoknak a kihívásoknak, amelyeket jelenleg nehezen, vagy egyáltalán nem képes kezelni. A migránválság kapcsán Berényi üdvözölte az Európai Néppártban fokozatosan lezajló folyamatot, amelynek eredményeként a Néppárt ma sokkal inkább a valóság talaján állva képes működő megoldásokkal előállni. E folyamatban kiemelte Magyarország szerepét, külön kitérve arra, hogy Magyarország déli határainak köszönhetően nincs ma migránválság Szlovákiában.
Kifejtette: az MKP a kezdetektől fogva azt mondta, hogy ellenzi a menekültkvótákat, és úgy véli, hogy le kell állítani a migránsáradatot a határon. "Úgy látjuk, hogy ebben a kérdésben Orbán Viktor jól döntött azzal, hogy a magyar kormány lezárta a határt. Ezzel Szlovákiát, Csehországot és Lengyelországot is megmentette, mert így elkerült minket a migránsáradat és annak közvetlen hatása" - jelentette ki.
Berényi végül rámutatott arra, hogy bár a nemzeti kisebbségek védelme ma nem tartozik az Európai Unió fő témái közé, az Európai Néppárt az e kérdéshez való nyitott hozzáállásával úttörőszerepet játszik abban, hogy ez a helyzet a kisebbségek javára megváltozzon. Az MKP elnöke a szlovákiai parlamenti választásokkal kapcsolatban hangot adott annak a véleményének, miszerint a jobboldali pártok kampányának az elburjánzott korrupcióról, a klientelizmusról, a szociális és a gazdasági problémákról kellene szólnia, kiegészítve a nemzeti kisebbségek ügyével. Berényi végül felszólította a Néppárt többi szlovákiai tagpártját, hogy a kampányban ne támadják egymást, hiszen a közös cél Robert Fico leváltása.
