Európai helikopter-nagyhatalommá válthat Szlovákia?
Kilenc olyan helikopterrel gyarapodik a légierő gépparkja, mint amilyeneket az amerikai hadsereg is használ. „Az M modell az utolsó, legmodernebb változat, a legmodernebb elektronikával és éjjellátó berendezésekkel is fel van szerelve” – magyarázta a légierő parancsnoka, Miroslav Korba.
Martin Glváè védelmi miniszter látogatást tett az amerikai Pentagonban és a helikoptereket gyártó Sikorsky vállalatnál is, s 261 millió dollár értékben írt alá keretszerződést. „Örülök, hogy a szerződés hatályba lépett. Az időpontok pontosan be lesznek tartva” – nyilatkozta a tárcavezető. „A fegyveres erők, illetőleg a légierő talán a megbeszélt időponttól korábban is megkaphatja a helikoptereket” – tette hozzá.
A hamarosan birtokba vehető Black hawkok nem kizárólag harci helikopterek, hanem többfunkciós gépek. Bár az oldalukon gépfegyverrel is fel vannak szerelve, néhány percen belül átalakíthatók különféle missziók céljaira. „Nagyjából egy órán belül használhatóvá tehetők tűzoltók, mentők számára, vagy a külső üzemanyagtartállyal egy hosszabb légi útra is átalakíthatók“ – magyarázta Joe Palumbo, a Sikorsky társaság főmérnöke.
A „Fekete Sólymok“ első példányai 2016-ban érkezhetnek meg. Ezt követően megkezdődik a pilóták és a műszaki személyzet kiképzése. Mint Korba elmondta, becslések szerint „az első misszióra valamikor 2020-ban kerülhet sor“.
A közelmúltban sok szó esett a helikopterek tragédiáiról, több gép is lezuhant. Július közepén egy mentőhelikopter elektromos vezetéknek ütközött, majd emiatt lezuhant. A Black Hawk helikoptereket ilyen veszély nem fenyegeti, rendelkeznek egy berendezéssel, ami átvágja a vezetékeket.
A gép kibírja például a gránátvető lövését is, aztán biztonságosan landol a bázison. „Arra tervezték, hogy harci körülmények között, illetve esetleges zuhanás esetén is, a legénységnek legyen esélye a túlélésre. Ezek a tulajdonságai többször igazolást nyertek“ – erősítette meg Palumbo. „Magam és a kollégáim is többször átéltük, hogy lőttek ránk, de ez a gép kiválóan gondoskodott rólunk“ – mondta Dave Blair, egy Black Hawk pilótája.
Javításra, felújításra nem szükséges a gépeket Amerikába szállítani, a karbantartás Szlovákiában történik, sőt, – Európában egyedül nálunk – szimulátorral ellátott kiképző központ létrehozása is szerepel a tervekben. Az európai pilótáknak ezután nem kellene Amerikába utazniuk kiképzésre és iskolázásra, hanem jöhetnének Szlovákiába.