2016. június 11., 10:56

EU elnökség - jó alkalom a tüntetésekre

POZSONY. Szlovákia három hét múlva veszi át az Európai Unió soros elnökségét. Az országra számos összeurópai kérdés megoldása vár, mint például a migrációs válság vagy a nagy-britanniai népszavazás eredménye, melynek során a britek kifejtik véleményüket - maradjanak-e az EU tagjai, avagy kilépjenek. A Pozsonyra irányuló fokozott figyelmet különféle csoportosulások tiltakozások, sztrájkok szervezésére szeretné kihasználni. Ily módon kívánják a hazaiak figyelmét felhívni követeléseikre.
201606101433070.00001a_suli.jpg

Tiltakozást jeleznek a tanítók és a fuvarozók is. "A tiltakozásra kiválasztott nap nem a véletlen műve. Ezt mindkét szervezet nyíltan beismeri. Július elseje nemcsak a soros elnökség szimbolikus átadásának napja. A Vigadóban kiemelten fontos esemény megrendezésére - a teljes Európai Bizottság fogadására kerül sor " - magyarázta Pavol Szalai, az EurActiv.sk portál munkatársa.

A Szlovákiai Fuvarozók Uniója (UNAS) és a Szlovák Tanári Kezdeményezéssel (ISU) egyaránt július elsejére, az EU elnökség első napjára jelezte tiltakozását annak ellenére, hogy eredeti terveik szerint korábban kívánták megszervezni. A tiltakozáshoz joguk van, de a küldöttségek útját nem zárhatják le, bár a lakosság a jóval népesebb utcákat nyilván érzékelni fogja. Az UNAS eredetileg június elsejére tervezte tiltakozását, ám végül úgy döntöttek, nyomásgyakorlásuknak inkább július elején kívánnak érvényt szerezni.

"Nem hiszem, hogy a tiltakozások vagy az esetleges sztrájkok alapvetően befolyásolnák az ülések szervezését, de a belvárosban korlátozhatják a lakosság mozgásterét. A fuvarozóknak és a tanítóknak - amennyiben elég közel kerülnek a Vigadóhoz - sikerülhet magukra irányítani a külföldi látogatók figyelmét" - vélekedik Szalai.

A készülő szlovákiai tiltakozások Európában nem számítanak ritkaságnak. Az elnökséget bizonyos csoportok szinte valamennyi országban igyekeznek kihasználni arra, hogy felhívják magukra a figyelmet, bár követeléseik egyáltalán nem függnek össze az Európát érintő kérdésekkel.

A tanítók nem elégedtek meg Peter Plavèan  oktatási miniszter hat százalékos fizetésemelésre tett ígéretével. Az ISU valamennyi pedagógus részére 140 eurós általános fizetésemelést követel, az iskolák kiegészítő finanszírozás címén pedig további 400 millió eurót kér a kormánytól. Mindemellett a kormány ez év januárjában a tanítók fizetését már négy százalékkal megemelte.

Az UNAS, mivel a kormány nem teljesítette követeléseiket, júliusban valamennyi nagyvárosban meg akarja bénítani a közlekedést. Akciójukkal a nevezett területen vállalkozó hazai cégek hátrányaira szeretnének rámutatni a külföldi versenytársakkal szemben.

"Nem engedhetjük, nem nézhetjük tétlenül a hazai cégek hanyatlását. Ha június végig nem mozdul semmi, indulunk. A szlovákiai EU elnökségének évében megmutatjuk, hogy jogos követeléseink megvédése érdekében képesek vagyunk egységesen fellépni" - nyilatkozta Róbert Huran, a fuvarozók uniójának elnöke.

A gépjárműadó csökkentését, a gázolaj árát befolyásoló tényezők módosítását, illetőleg a gázolaj végső árának a környező országokhoz hasonló szintre való csökkentését kérik. Ugyancsak kérik az útdíjak felére csökkentését, valamint az autópályákkal és gyorsforgalmi utakkal párhuzamos illetékjogosult első osztályú útszakaszok átértékelését.

Mindemellett a fuvarozók követeléseik érvényesítése terén nem egységesek. "A bejelentett sztrájkkal nem értünk egyet. A nevezett és más követelésekkel kapcsolatosan az ügyben illetékes szervekkel folyamatosan tárgyalásokat folytatunk, melyek végeredményeként a javulhat a közúti fuvarozás vállalkozói környezete, így a sztrájk számunkra nem a legmegfelelőbb megoldás. Mindemellett az ilyen megoldást a jelenlegi kormány rövid működése szempontjából is korainak tartjuk. Információink szerint a jelzett sztrájk nem a fuvarozók uniójának közös törekvése, csupán néhány személy magánkezdeményezése" - reagált Andrej Fekete, a Szlovák Köztársaság Közúti Fuvarozóinak Társulása (Èesmad) szóvivője.

A fuvarozók vagy a tanítók követelései a 2017. évi költségvetéssel függnek össze, a soros EU elnökség viszont összeurópai kérdésekkel foglalkozik. Szlovákia történetében első alkalommal veszi át az unió soros elnökségét.

A történelmi esemény előkészületei már 2012-ben megkezdődtek. Szlovákia a soros elnökséget Hollandiától veszi át, majd Máltának fogja átadni. Olyan témák megtárgyalása vár Szlovákiára, mely meghatározhatja a 28 európai ország közösségének jövőjét. Nagy-Britanniában június 23-án kerül sor az unióból való kilépés kapcsán meghirdetett népszavazásra. Amennyiben a kilépés mellett döntenek, az szintén a soros elnökség asztalára kerül.

A schengeni övezet szétesésével fenyegető migrációs válság is megoldásra vár. "Ez lesz a szlovákiai elnökség egyik fő témája" - jegyzete meg Miroslav Lajèák külügyminiszter. A további témák között található az egységes digitális piac megteremtése, illetve a szíriai és ukrajnai válsággal kapcsolatos uniós álláspont.

Megosztás