2016. február 20., 10:56

EU-csúcs - Fico szerint fő, hogy ne essen szét az EU

BRÜSSZEL, POZSONY. Az uniós vezetők brüsszeli csúcsán elfogadott egyezséggel az Európai Unió esélyt adott Nagy-Britanniának arra, hogy a 28-ak között maradjon – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök az Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozóját követően.
201602201011160.RF_3-2.jpg

Robert Fico kormányfő szerint az a fontos, hogy David Cameron brit miniszterelnök is az egyezség mögé állt, aki a tervezett brit népszavazás során a paktumra alapozva kíván az Európai Unióban maradás mellett kampányt folytatni. A kompromisszumos javaslat Cameron igényei szerint módosítja London és az Európai Unió (EU) kapcsolatát.

Annak egyik célja volt elejét venni a szociális juttatásokkal való visszaéléseknek Nagy-Britanniában. A brit miniszterelnök legtöbb vitát kiváltó követelését illetően olyan megoldás született, amelynek értelmében Nagy-Britanniában alapvetően négy, de szükség esetén akár hét éven át is korlátoznák az unióból újonnan érkező külföldi munkavállalóknak járó, foglalkoztatással összefüggő juttatásokat. Az intézkedésnek nincs visszamenőleges hatálya, nem érintheti az országban régebben dolgozó vendégmunkásokat.

Az uniós munkavállalók nem Nagy-Britanniában élő gyermekei után járó családi pótlék csökkentéséről olyan megállapodás született, amelynek értelmében az újonnan érkezők esetében azonnali hatállyal lefaragnak az összegből. A már jelenleg is a szigetországban dolgozókra az új intézkedés 2020. január 1-jétől lenne érvényes. Újdonság, hogy ezt a szabályt az Európai Unió összes tagállama alkalmazhatja.

A javaslatot még a miniszterek tanácsának is jóvá kell hagynia, majd az Európai Parlamentnek is rá kell bólintania.

A Cameron által szabályozni javasolt további területek közé tartoznak még az euróövezeti és az azon kívüli uniós tagállamok kapcsolata, az EU versenyképessége, illetve a nemzeti parlamentek jogköreinek kiszélesítése.

Fico figyelmeztetett, hogy ezzel tulajdonképpen először ismerték el hivatalosan is, hogy az Európai Unió két különböző nyomtávon haladva, egymástól eltérő sebességgel fejlődhet. „Mert lesz egy fejlődési tempó, amelyet majd az euróövezeten belül tapasztalunk, ahol mindannyian a nagyobb mértékű integráció, összefogás és együttműködés mellett vagyunk, és lesz egy másik, amelyet az euróövezeten kívüli országok körében figyelhetünk majd meg“ - magyarázta. A szlovák miniszterelnök ugyanakkor elégedettségének adott hangot annak kapcsán, hogy számos olyan jogszabály bomlik le fokozatosan, amelyek feleslegesen hátráltatták a vállalkozásokat.

„A megállapodás megér annyit, hogy egyben tartsuk az Európai Uniót. Nagyon rossz lenne, ha a migrációval kapcsolatos eltérő nézetek idejében, olyan jelenségek kerülnének felszínre, miszerint még arra sem vagyunk képesek, hogy együtt maradjunk“ – zárta gondolatait Robert Fico.

Megosztás