Érettségihez kötnék a polgármesterséget
A képviselőknek az előterjesztők szerint olyan feladataik és hatásköreik vannak, amilyeneket ennél alacsonyabb végzettségű emberek nem igazán tudnak ellátni. Belousovová és Puèík azt állítja: az utóbbi évek tapasztalatai szerint olyan emberek is beülhetnek a polgármesteri székbe, akik írástudatlanok, vagy tudásuk nem teszi őket alkalmassá tisztségük ellátására.
Példaként felhozzák, hogy azokon a településeken, ahol az idők folyamán többségre tett szert „az alkalmazkodni képtelen lakosság”, egyre több ilyen eset fordulhat elő. A média a közelmúltban nagy teret szentelt Vladimír Pokuta rihnói (Richnava) roma polgármester esetének, aki esküjét csak akadozva tudta elolvasni. Pokuta azt állította: lámpaláza volt, ezért akadozott az olvasásban.
Az eset megszellőztetése után maga a kormányfő, Iveta Radièová fogalmazta meg nyilvánosan, hogy a jövőben a polgármesteri tisztségért való indulást minimális iskolai végzettséghez kellene kötni. Szlovákiában a legutóbbi helyi önkormányzati választásokon 23 helyen választottak meg roma nemzetiségű polgármestert.
Belousovová és Puèík biztos abban, hogy javaslata nem diszkriminál senkit. Az antidiszkriminációs törvény csak a nemi, vallási, faji, nemzetiségi, etnikai, életkorbeli, szexuális irányultság alapján, a családi állapot szerinti, bőrszín, nyelv, politikai gondolkodás, testi fogyatékosság szerinti megkülönböztetést tiltja, érvel a két képviselő. Az iskolai végzettség minimális szintjének előírása szerintük nem sérti az esélyegyenlőséget vagy más alapvető jogot.
A jelenleg hatályos törvény csak azt szabja meg feltételként, hogy a polgármester-jelöltnek legkésőbb a választás napján be kell töltenie 25. életévét, nem lehet bűncselekményért jogerősen elítélve, nem korlátozzák szabadságában, és jogilag cselekvőképesnek kell lennie.