2014. május 25., 18:15

EP-választási reakciók: Csáky szerint az eredmény az erőviszonyok átalakulását jelzi

POZSONY. Csáky Pál a Magyar Közösség Pártja EP-listavezetője örömmel fogadta, hogy az MKP jobban teljesített a választásokon, mint a Most-Híd. A pártnak eddig két képviselője volt az Európai Parlamentben. Egyelőre úgy fest, az MKP részéről az egykori elnök egyedüliként veheti kezébe a felvidéki magyarság ügyeinek képviseletét Strassburgban és Brüsszelben.

Csákyt az is kellemes meglepetésként érte, hogy az MKP több szavazatot szerzett, mint a Most-Híd. Mint hozzátette, az előzetes becslések szerint az MKP a szavazatok 6,5, a Most-Híd pedig 5,8 százalékát szerezte meg. A párt egykori elnöke szerint az eredmény jelzésértékű, a dél-szlovákiai erőviszonyok átalakulását jelenti.

Mint elmondta, örömmel tölti el, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben vélhetően a Most-Híd oldaláról, nem a vegyes párt jelöltlistájának vezetője Simon Zsolt, hanem Nagy József ülhet majd be az EP-széksoraiba. Csáky hozzátette, mind a hazai, mind pedig az európai szintéren aktív politikát kíván folytatni. „Jobban szeretném láttatni magam, mint az eddigi EP-képviselők“ – mondta el a TASR hírügynökségnek, majd hozzátette, aggodalommal tölti el az EP-választásokon várhatóan csupán 13 százalékos, rendkívül alacsony részvételi arány.

A már említett Simon Zsolt ugyan más szereplésre számított, de örül pártja eredményének. „Nagy József keményen dolgozott“ – mondta szűkszavúan Simon. „Örülök, hogy a Most-Híd csapatként sikeres lett. Van egy EP-képviselőnk és örülök, hogy listavezetőként szerepelhettem“ – szögezte le Simon, majd sok sikert kívánt kollégájának.

A kérdésre, hogy személyes választási kudarca folytán fontolgatja-e lemondását a párt alelnöki tisztségéről úgy válaszolt, mindez jelenleg tárgytalan. „A választásokat sikerként értékelem. Mint párt és csapat sikeresek voltunk“ – nyomatékosította a már elmondottakat Simon Zsolt, aki ugyancsak csalódott az alacsony részvételi arány miatt.

„A személyes kontaktus megteremtését helyeztük előtérbe, méghozzá elsősorban azokon a területeken, ahol hagyományosan jól szerepelünk“ – értékelte pártja szolid eredményét Anna Záborská, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) listavezetője.

Az előzetes becslések szerint a kereszténydemokratáknak sikerült megvédeniük az EP-ben eddig is meglévő két mandátumukat. Előreláthatólag éppen Záborská, valamint Miroslav Mikolášik képviselhetik őket. A KDH vélhetően százalékos tekintetben túlszárnyalta 2009-es eredményét, az alacsony részvételi arány miatt viszont abszolút számokban kifejezve várhatóan a korábbiakhoz képest alulmaradt.

„Meglepett az alacsony részvétel, mert a kampány során az emberekkel folytatott beszélgetések élénkebbnek tűntek, mint 5 évvel ezelőtt“ – jegyezte meg Záborská.

Az Új Többség (NOVA) eredménye siker, mert egyetlen más politikai párt sem ért el korábban hasonló sikert azt megelőzően, hogy a parlamenti választásokon megméretetett volna, mondta el Jana Žitòanská, aki a nem hivatalos eredmények szerint pártját az EP-ben képviselheti.

„Tagjaink és szimpatizánsaink kemény, becsületes munkájának eredménye ez. Örülök, hogy azok kerültek be, akik és nem valamiféle szélsőséges pártok képviselői, akik inkább árthattak volna a Szlovák Köztársaságnak“ – mondta Žitòanská, aki a NOVA listavezetőjét Jozef Kollárt megelőzve, a párt EP-jelöltlistájának második helyéről indulva ért révbe.

„A választások eredménye igazolta a választók belénk vetett megnövekedett bizalmát, miután személycserékre került sor (SDKÚ-DS) vezetésében“ – értékelte az egyelőre még nem hivatalos eredményeket Pavol Frešo, a a Szlovák-Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt elnöke, aki jelentős sikerként könyvelte el szereplésüket. Elmondása szerint a választók így újabb esélyt adtak a jobboldalnak, hogy alternatívát nyújtson a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) ellenében.

Pavol Frešo Ivan Štefanecről és Eduard Kukanról, vagyis a kékeket az EP-ben vélhetően majd képviselő két politikusról szólva elmondta, az emberek a józan ész és a tapasztalat képviselőire voksoltak.

„A választók kinyilvánították, hogy már elegük van ebből a pártból“ – jelentette ki maga Ivan Štefanec a kormányzó Smer-SD kapcsán a pártelnök által elmondottakra, majd a jobbközép erők jövőbeli összefogásának fontosságát hangsúlyozta.

Ha beigazolódnak az előzetes becslésekben jelzett 13 százalékos részvételi adatok, az rendkívül szomorú lesz, s egyben hatalmas kihívás a politikai pártok és a média számára, jelentette ki Boris Zala a kormányzó (Smer-SD) EP-jelöltje, aki szerint a polgárok nem igazán értik és nem is követik figyelemmel az uniós történéseket, amiért egyrészt a sajtót okolja.

„Nem elég négy nappal a választások előtt foglalkozni a témákkal. Ez egy kihívás a politikai pártoknak, hogy ezeket a témaköröket a magukévá tegyék, és a sajtó számára is, hogy azokat a választási időszakban a politikai vita tárgyává tegyék“ – mondta Zala.

A tény, hogy a 13 majdani európai parlamenti képviselők közül 5 egyértelműen konzervatív, annak tanúbizonysága, hogy Szlovákiában fontosak a konzervatív értékek, mondta el a TASR hírügynökségnek Branislav Škripek, aki a becslések szerint az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¾aNO) pártját az EP-ben képviselheti.

Rámutatott, továbbra is figyelmet kíván szentelni Szlovákia lakosságának. "Tarsolyomban van a mobil képviselői iroda projektje és látok reményt a politikai és a társadalmi élet megváltoztatására"- mondta a pártja EP-jelöltlistájának negyedik helyéről induló, ám vélhetően első helyen befutó Škripek, aki így a listavezető Jozef Viskupièot is maga mögé utasította.



Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.