2014. november 13., 14:52

EP - Csáky Schulznak: Vegyük már ki a fejekből is a vasfüggönyt!

BRÜSSZEL. Az Európai Parlament szerdai brüsszeli plenáris ülésén Csáky Pál arra figyelmeztette az EP képviselőit és Martin Schulz házelnököt, hogy a gondolkodásunkban még 25 év után is ott van a vasfüggöny.

Csáky elmondta, amikor a házelnök a skót népszavazás után nyilatkozott, helyesen azt állította, hogy Skócia problémáinak megoldása autonómiája növelésével pozitív példa lehet az egyéb európai kisebbségi közösségek számára is, de amikor ezekről konkrétan szólt, csak nyugat-európai kisebbségeket sorolt fel.

Csáky arra is felhívta az EP képviselőinek figyelmét, hogy a volt szocialista országokban is élnek olyan őshonos kisebbségi közösségek, amelyek helyzete megoldatlan, s amelyek problémáira az autonómia különböző formáinak alkalmazása jelentheti a megoldást.

„Kedves kollégák! Felszólalásomban Martin Schulz elnök úr egyik nyilatkozata kapcsán szeretnék önökhöz szólni. Schulz elnök úr a skót népszavazás után többek közt az alábbiakat mondta: <<Katalónia, Flandria vagy éppen Dél-Tirol számára is iránymutató lehet, hogy milyen megoldást dolgoznak ki Skócia jogállására. Amennyiben Skócia az Egyesült Királyság keretén belül mindenki számára megfelelő önállóságot kap, akkor a skót megoldás modell lehet az EU-n belül más régiókban felmerülő igények kielégítésére is>>.

Kedves Schulz elnök úr, Egyetértek önnel, de egyben szeretném felhívni mindenki figyelmét arra, hogy az Ön mondatában még ott kísért a berlini fal. Kelet-Európában is léteznek ugyanis olyan őshonos nemzeti közösségek, amelyek számára egy demokratikusan létrehozott autonómia komoly előrelépést jelenthet. Így az én közösségem, a szlovákiai magyar közösség számára is. Kérem, ne feledkezzünk el arról, hogy a volt vasfüggönytől keletre is élnek olyan kisebbségi közösségek, amelyek helyzete rendezetlen, és demokratikus, törvényekkel garantált fejlődésük az európai demokráciák érdeke kell, hogy legyen...” – mondta többek közt német nyelvű felszólalásában Csáky Pál.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.