Elmarasztalás az Esterházy-riport miatt
Az augusztus 3-án sugárzott riport miatti eljárás októberben indult, miután a frekvenciatanács tagjai "arra a következtetésre jutottak, hogy a televízió megsérthette a sokoldalúság és a vélemények pluralitásának követelményét".
Lovász Attila, az összevont közmédia nemzetiségi adásai és a Pátria Rádió igazgatója a Hírek.sk-nak elmondta, egyelőre nem ismeri a frekvenciatanács döntésének indoklását. Azt csak várhatóan januárban kapja meg az RTVS, s azután eldönti él-e a fellbbezés jogával. A korábbi gyakorlat egyébként az, hogy a média és a frekvenciatanács vitáját a bíróság zárja le, s nem egyszer megtörtént, hogy a tévé megnyerte a pert. A Magyar Magazin augusztus 3-i kiadása ügyében a feljelentést követően egyébként már lefolytattak egy eljárást a köztévében is. A főszerkesztő indokolatlanként elutasította a panaszt, s ezt megerősítette az összevont közmédia vezetősége is. Ennek alapján egyáltalán nem kizárt, hogy ismét a fellebbezés mellett döntenek, mondta portálunknak Lovász, de ebben a kérdésbben nem ő, hanem az RTVS vezérigazgatója hozza majd meg a végleges döntést.
A panaszos feltehetően ezután fordult a frekvenciatanácshoz, amely októberben megindította az eljárást. A szlovák néző azt kifogásolta, hogy az Esterházy-riportban nem hangzott el a szlovák vélemény is Esterházy Jánossal kapcsolatban.
A riport a morvaországi Mírovban készült Esterházy János síremlékének megkoszorúzása alkalmával. Megszólalt benne Esterházy János egykori mírovi rabtársa, Jozef Janku, Frantisek Lízna jezsuita szerzetes, Molnár Imre történész és Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) volt elnöke is, aki a mártírgróf rehabilitációjával kapcsolatos jogi problémákról beszélt.
A hatályos törvények értelmében a frekvenciatanácsnak minden panaszos beadvánnyal foglalkoznia kell.
A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége a kilencvenes évek végén állított jelképes síremléket Esterházy Jánosnak az Olmützhöz közeli Mírovban, a síremléket minden évben megkoszorúzzák.
Esterházy János (1901-1957) a két világháború közötti időszakban, majd a második világháború idején következetesen küzdött a szlovákiai magyarok megmaradásáért és jogaiért. A világháború idején a szlovák parlament egyetlen magyar képviselőjeként egyedül szavazott az akkori fasiszta szlovák állam zsidódeportálási törvénye ellen. 1957-ben, a morvaországi Mírovban halt meg, hamvainak urnáját a prágai Motol temető közös sírjában helyezték el.