Ellenzi a bírói bérek befagyasztását a Bírói Tanács
A tanács Jana Bajánková elnököt bízta meg azzal, hogy folytasson tárgyalásokat a kérdésről a végrehajtó és törvényhozó hatalom legmagasabb szintű képviselőivel. Kudarc esetére azt javasolta, hogy az Alkotmánybíróságon támadja meg a bérek befagyasztását.
„Meg kell őrizni az ilyen intézkedések ideiglenességét és valamennyi társadalmi réteg esetében az egyforma hozzáállást“ – magyarázta Bajánková a tanács álláspontját. Véleménye szerint ugyanis a nemzetgazdaság fejlődésének szempontjából indokolatlan a bírói bérek befagyasztása.
A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia 19 képviselője terjesztette a parlament elé a köztisztviselők bérviszonyairól szóló törvény módosító javaslatát, amely célja a bérek befagyasztása. A vonatkozó rész szerint a bírák és az ügyészek bérét a 2012-es évi szinten kell tartani.
A kormány által jóváhagyott költségvetés-tervezetben nem állnak az igazságügyi tárca rendelkezésére pénzeszközök a bírák és az ügyészek bérének valorizálásához. „A téma továbbra sem zárult le, a miniszteri tanácskozások folytatódnak“ – fejtette ki az igazságügyi minisztérium szóvivője, Alexandra Donevová. Hozzátette: Tomáš Borec igazságügyi miniszter találkozik Peter Kažimír pénzügyminiszterrel, és a bírói bérekről is tanácskoznak majd. Borec a múlt héten elmondta, hogy a bírói bérek befagyasztásának kérdése továbbra is nyitott.
A Bírói Tanács tagjai hétfői ülésükön arról is határoztak, hogy ismételten javasolják Andrej Kiska köztársasági elnöknek Judita Gabonaiová Hrenèuková bírói kinevezését. Az államfő augusztus végén állította le a kinevezést, mert nem tetszett neki, hogy a hölgy győzött a Rozsnyói Járásbíróság pályázatán, ahol az édesanyja is bíróként dolgozik. Jana Bajánková nem akarta véleményezni a köztársasági elnök lépését.
Kiska hétfőn fogadta a Bírói Tanács tagjait, akikkel arról beszélgetett, hogyan is kell a kinevezési folyamaton javítani, és úgy növelni az áttekinthetőségét, hogy maximális mértékben objektív maradjon. „Kétségbevonhatatlan, igényes és objektíven működő rendszerre van szükség az újabb taláros emberek kiválasztásával kapcsolatban“ – szögezte le.
Az elnöki hivatal szerint a Bírói Tanács az államfővel megállapodott arról, hogy az új bíráknak nem csak szakmailag és erkölcsileg kell megfelelniük, hanem a saját értékeikről is meg kell győzniük mindazokat, akik kapcsolatba kerülnek a bírói hatalom érvényesítésével.