Ellenzéki Tanácsot hozott létre az SaS és az O¼aNO
Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke pénteki sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy az SaS, illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) váltak a legerősebb ellenzéki frakciókká. „Közösen 40 képviselőnk van. Évek óta ismerjük egymást, s az ellenzéki színtéren a legtapasztaltabb pártoknak számítunk. Előrelépés történt a politikusok nemzedékváltása terén" – fogalmazott Sulík. Leszögezte: az említett két párt frakciói esetébenmég a legkisebb kételyek sem merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy valaha is oligarchák vagy mecénások befolyása alatt álltak volna.
Sulík egyúttal azt is elmondta, hogy a Ellenzéki Tanács (OR) havonta egyszer találkozik majd, ám a frakcióvezetők kérésére akár azonnal is összehívható. „Tevékenységünket úgy koordináljuk majd, hogy a legközelebbi parlamenti választások után készek legyünk átvenni a felelősséget Szlovákiáért és végre tisztességesen kormányozni” – jelentette ki az SaS vezetője.
Igor Matoviè, az O¼aNO-NOVA elnöke úgy látja, hogy a márciusi parlamenti választások után sokan reményvesztetté váltak. „Ezeknek az embereknek reményre van szükségük, illetve hitre, hogy az oligarchák kormánya nem tart örökké. Ezért amennyiben felelősségteljes ellenzékké akarunk válni, akkor ilyen lépést is kell tennünk” – magyarázta.
Sulík kijelentette, hogy az Ellenzéki Tanács nem az árnyékkormány egyfajta változata, hanem a további együttműködés előfeltétele, ami előbb vagy utóbb árnyékkormánnyá alakulhat. Más ellenzéki pártok egyelőre nem válnak a tanács részévé. „Ez nem jelenti azt, hogy mindenki mást kizártuk volna. Most az alapot hoztuk létre” – fejtette ki Sulík, hozzátéve: kizártnak tartja, hogy a Mi Szlovákiánkért Néppárt (¼SNS) a platform része legyen.
Matoviè rámutatott, hogy Boris Kollár Család Vagyunk nevű tömörülése csak röviddel a választások előtt alakult. „Viszonyunknak még ki kell kristályozódnia” – szögezte le.
Az Ellenzéki Tanácsról szóló megállapodásban az áll, hogy az SaS és az O¼aNO-NOVA kölcsönösen tájékoztatják egymást azokról a törvénymódosító javaslatokról, amelyeket beterjesztenek a parlamentbe, közösen lépnek majd fel a rendkívüli parlamenti ülések kezdeményezése terén, illetve koordinálják a közös mediális megnyilvánulásaikat.
Elemző: árnyékkormányt vártam
Ján Baránek politikai elemző arra számított, hogy az ellenzéki pártok árnyékkormányt hoznak létre, nem pedig az Ellenzéki Tanácsnak nevezett platformot. „Jó lenne tudni, miért nem alakult árnyékkormány, miért csak a jóval kevésbé munkaigényes Ellenzéki Tanács” – jegyezte meg Baránek. A szakember meglepőnek nevezte, hogy az SaS és az O¼aNO a tanács létrehozásánál nem számoltak Boris Kollár pártjával. „Meghökkent, hogy amikor a kormányba lett volna szükségük rá, nem volt ellene semmi kifogásuk. Most meg hirtelen nem akarnak közösséget vállalni vele. Ezzel ellenzéki tevékenységük marginalizálódik. Meg kellene indokolniuk, miért lett volna jó Kollár a kormányba, most pedig miért nem kell” – fejtette ki.