Elkeresztelték a Rosetta-misszió landolási helyét
A választott név követi a misszió egyiptomi témáját, hiszen az Agilkia a Nílus egyik szigete. A Philae-t a Rosetta november 12-e reggelén bocsátja ki az üstökös felé. Ha sikerrel jár, ez lesz az első alkalom, hogy egy űrszonda puha landolást kísérel meg egy jeges égitesten.
A remények szerint az Európai Ûrügynökség (ESA) darmstadti központjában az irányítók magyar idő szerint este hat óra környékén kapják meg a pozitív jelzést.
Mostanáig a 67P „fején” kijelölt landolási helyet egyszerűen J-nek nevezték a lehetséges landolási helyek listáján elfoglalt pozíciója alapján. Az Egyiptom déli részén, a Nílusban elterülő Agilkia szigetére egy ókori egyiptomi épületkomplexumot - többek között a híres Ízisz templomot – költöztettek, amikor korábbi otthona, Philae szigete a 20. században az Asszuáni-gát építésével víz alá került. A Philae emellett az elsüllyedt szigetről származó obeliszkre is utal, amely a rosette-i kővel együtt elősegítette az ókori hieroglifák jelentésének feltárását.
A névadási versenyben 135 országból több mint 8000 javaslat érkezett egyetlen hét alatt. 150 ember javasolta az Agilkia nevet, a döntőbírák a francia Alexandre Brouste-öt nevezték meg győztesként. A versenyben résztvevőknek egy rövid esszét is kellett írniuk névjavaslatukhoz kapcsolódóan, és az övé nyűgözte le leginkább a zsűrit. Brouste-öt meghívják majd a darmstadti irányító központba, ahonnan élőben követheti a landolást.
A résztvevők az ESA közleménye szerint számtalan – ókori és modern - nyelven írták meg javaslataikat, amelyek között érdekes betűszavak, számsorok vagy hangutánzó szavak is helyet kaptak. A felölelt témák tárháza is kiapadhatatlannak tűnt, az absztrakt koncepcióktól egészen a földrajzi helyekig. A győztes névhez hasonlóan számos javaslat a Rosetta és Philae egyiptomi eredetét visszhangozta, míg sokan bolygónk felfedezésének történetéig nyúltak vissza.
Mitológiai nevek is felmerültek, többek között a víz, a termékenység, az élet és teremtés istenei és istennői, ezenfelül egyéb ókori és prehisztorikus neveket is javasoltak, míg mások tudományos mérföldköveket idéztek fel. Az űrkorszakot sem felejtették el a versenyzők, rengeteg javaslat érkezett a tudományos-fantasztikum, a mozi és irodalom területéről, sőt még humoros névjavaslatokra is volt példa.
A Rosetta mintegy 580 millió kilométerre jár majd a Földtől, amikor elindítja a Philae-t az üstökös felé. Az ereszkedés a várakozások szerint körülbelül hét óráig tart. Amennyiben a robotnak sikerül megkapaszkodnia a felszínen, egy sor kísérletbe kezd, hogy kielemezhesse az űrvándor összetételét és struktúráját. Adatait a képekkel együtt felküldi a Rosettának, amely továbbítja a Földre.
A kutatók úgy hiszik, az üstökösök a Naprendszer több mint 4,5 milliárd évvel ezelőtti keletkezéséből visszamaradt, ősi anyagokat hordoznak.