Elemzők: a Smer célja az alkotmányos többség
„Azt gondolom, hogy az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) először a Kereszténydemokrata Mozgalommal (KDH) és a Most-Híddal próbálkozna. Ha ez nem menne, akkor nyilvánvalóan a KDH-val szövetkezne“ – feltételezi Ján Baránek, a Polis közvélemény-kutató ügynökség politikai elemzője.
Tomáš Koziak politológus is úgy látja, hogy az alkotmányos többség megszerzése nagy kísértésnek bizonyulna, amely érdekében a politikai pártok nagyobb kompromisszumokra is készek lennének. „A politika célja a minél nagyobb hatalom megszerzése, s az alkotmányos többség a politikai hatalom magasabb szintjét jelenti. Tehát ez az alkotmányos többségre vonatkozó kísértés nagyon erős lenne“ – tette hozzá Koziak. Szerinte egyszerű többség esetén a Smer-SD-vel szinte bármelyik párt szövetkezne, azok kivételével, amelyek radikálisabban elhatárolódtak a kormánypárttól.
A Smer-SD a felmérések szerint továbbra is nagy támogatottságnak örvend. A Polis szerint a kormánypártra szavazna a megkérdezettek több mint 38 százaléka. Baránek úgy véli, hogy ez azért van így, mert a baloldali beállítottságú választópolgár a jobboldaliaktól eltérően más pártra nem szavazhat. „Ez esetben az érzékenységi küszöb csökken, mert ha baloldali vagyok, akkor egyértelmű, hogy a Smer-SD-re szavazok“ – jegyezte meg az elemző.
Bejutna a parlamentbe az 5,2 százalékot szerző Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és az 5,1 százalékkal Magyar Közösség Pártja (MKP) is. Mivel azonban ez a két párt a felmérések során folyamatosan az 5 százalékos bejutási küszöbőt jelentő érték alatti vagy feletti eredményt ér el, továbbra is kérdéses, hogy valóban bekerül-e majd a törvényhozásba. Baránek azt gondolja, hogy az SNS-nek a helyzetén segítettek a helyhatósági választások, és csak tizedektől függ az, hogy tényleg bekerül-e a parlamentbe. Úgy látja, hogy az MKP-nak nagyobb esélye van a bejutásra, mert fegyelmezettebb választópolgárok bizalmát élvezi, akik bizonyára az urnákhoz járulnának. „Minél alacsonyabb lenne a részvételi arány, az annál inkább az MKP javára válna“ – egészítette ki az elmondottakat az elemző.
A felmérés alapján állítható, hogy bonyolult helyzetben találhatja magát a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) valamint az Új Többség (Nova). „Ezeknek a pártoknak a parlamenti bejutása nagy veszélyben van“ – jegyezte meg Baránek. A SaS-t a megkérdezett választópolgárok 3,9, az SDKÚ-DS-t azok 3,1, míg a Novát azok 2,4 százaléka választaná.
Egyik elemző sem gondolja azt, hogy ha a választások végeredménye a felmérési eredménnyel azonos lenne, akkor a Smer-SD nem rúghatna labdába. Nem tudják elképzelni azt, hogy az ilyen egymástól különböző ellenzéki pártok képesek lennének létrehozni egy működőképes kormányt akkor is, ha együttesen a Smer-SD-nél több szavazattal rendelkeznének. „Nem tudom, hogy Igor Matoviè miként kormányozna Bugár Bélával együtt. Ez nehezen képzelhető el“ – szögezte le Baránek.