Elemzői forgatókönyvek a jövendő kormányról

A sajtóban a legtöbb szó és az elemzők is leginkább a Smer-SD és a Most-Híd koalícióját valószínűsítik. A legutóbbi felmérés szerint a számok tükrében ez lehetetlen, ahhoz még egy partnerre szükségük lenne, s ez esetben jöhet szóba a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH). Kétpárti koalíciót a Smer-SD a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS), a Hálóval (Sie), esetleg a KDH-val együtt alakíthatna. Egy Smer-mentes kormányt a hat jelenlegi ellenzéki párt, beleszámítva az SNS-t is, hozhatna létre. Ez azonban kizárt, mert sem a Most-Híd, sem pedig a Magyar Közösség Pártja (MKP) nem lenne közös koalícióban az SNS-szel.
Az MVK ügynökség közzétette az összes, azaz 23 választásokon induló párt jegyzékét. Azok közül a parlamentbe 7 jutna be. A válaszadók feleleteiből kiderült: a Smer-SD 61 mandátumot szerezne, s az SNS-szel együtt a parlamentben levő 150-ből összesen 79 bársonyszéket foglalna el, a Hálóval együtt 87, a KDH-val együtt pedig 76 helyhez jutna. A Smer-SD a Most-Híddal együtt nem jutna többségre, mert Bugáréknak csak 12 képviselőjük lenne, ám a KDH-val együtt létesítendő hármaskoalícióban 88 mandátumhoz jutnának – írja a Pravda.sk, a Pravda napilap internetes portálja.
Michal Horský politológus úgy véli: az MVK felmérése a politikai színtér átrendeződésével kapcsolatos meglepetésekkel rukkolt elő.
„Az alig 35 százalékos eredmény nem bizonyulna elegendőnek az egypárti kormány létrehozásához. A Smer-SD-nek mindenképpen partnereket kellene szereznie a kormányzáshoz. Komoly jelöltnek számít Radoslav Procházka Hálója és Andrej Danko SNS-sze“ -- véli Horský. Azt gondolja, hogy a Háló a tiltakozó választópolgár pártjának tipikus példája, és a legnagyobb valószínűséggel a korábbi egyszer használatos pártok sorsára jut majd.
Pavol Haulík, az MVK szociológusa szerint nincs értelme egy új kormánykoalíciós formációról beszélni, mert a Most-Híd, az MKP s az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-Nova) is csak 5 százalék körüli eredményekhez jut az egyes felmérések során.
„Az a lényeges, hogy hány párt jut majd be a parlamentbe. Minél többen lesznek, a Smer-SD majd annál könnyebb helyzetben lesz, illetve minél kevesebben lesznek, a jelenlegi kormánypártra annál bonyolultabb feladat hárul a partnerkeresés során“ – fejtette ki Haulík. Ha ugyanis több párt kerül be a parlamentbe, akkor a szociológus szerint Fico szavaival mondva: nincs esély a Smer-SD ellenlábasaként egy „tákolmányt“ összerakni.
A 10 százalék megszerzése az SNS számára meglepő lenne. Haulík rámutatott a korábbi felmérésekre, amelyek során a mélynemzetieknek 9 százalék körüli a támogatottsága, ezért fontosnak tartja a hosszabb távú eredményeket. Úgy véli, hogy a „smeres“ választók egy része átpártolhat majd az SNS-hez. Hozzátette: az SNS azon kevés párt egyike, amely még az előző választások után kicserélte saját vezérét, és a radikális politizálás helyett inkább a politikai középutat választotta.
A felmérés szerint a Most-Híd és az MKP is bejutna a parlamentbe. Eddig együtt még nem voltak a törvényhozásban, tehát ez különleges eseménynek számítana. Valószínűleg Bugár Béla majd egyensúlyozgat a szlovák és a magyar választók között – véli Haulík.
Az O¼aNO-Nova éppen csak megszerezné a bejutáshoz szükséges 5 százalékot. Õsszel még kétpárti koalíciót fontolgatott, amely esetében 7 százalékot kellett volna szereznie. Mivel úgy tűnt, hogy annak megszerzésére képtelen lenne, ezért elállt ettől a tervétől. Igor Matoviè, a párt elnöke és Daniel Lipšic, a NOVA vezére arra kötelezte magát, hogy ha nem szereznek legalább 7 százalékot, akkor nem érvényesítik a képviselői mandátumukat. Horský szerint ez a kétpárti házasság nem nyerné el a választók tetszését.
Sulík Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártja csak 3,4, Juraj Miškov SKOK pártja pedig csak 2,2 százalékot szerezne. Mivel Pavol Frešo pártja, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) csak 2 százalékhoz jutna, kimaradna a törvényhozásból.