2014. október 19., 17:08

Elemző: elégtelen a kommunikációnk az ukrajnai helyzetről

POZSONY. Az ukrajnai válsággal kapcsolatos elégtelen kommunikációt tartja a szlovák diplomácia leggyengébb pontjának Jarábik Balázs, a Közép-európai Politika Intézet elemzője.

„Semmilyen magyarázatot nem látok arra, hogy mi is történik a legnagyobb szomszédunknál. A nyilvánosság belpolitikai nézetet kap a politikai képviselőktől, főként a kormányfőtől” – fejtette ki Jarábik Balázs.

A Közép-európai Politika Intézet (CEPI) elemzője megemlítette Kijevnek a reverz gázszállítás elindítása előtt a szlovák fél ellen intézett támadásait, amelyhez később más uniós tagországok is csatlakoztak. Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter tavasszal a reverz szállítás megkezdésének fékezésével vádolta Szlovákiát. Erről a témakörről a későbbiekben nemcsak Brüsszelben, hanem az Egyesült Államokban is tárgyaltak. „Akkor hiányoltam a világos nyilvános hozzáállást, elutasítást és a szlovák diplomácia magyarázatát arra, hogy pontosan mi is történik” – jegyezte meg Jarábik.

A szakember az ukrajnai válsággal kapcsolatos magyarázatokban a civil szervezetek, politikai személyiségek és a média képviselői közt sem lát együttműködést. „A probléma nem abban rejlik, hogy mit mond a kormányfő, hanem abban, hogy senki sem mond mást. Így tehát világos, hogy a sajtó az ukránokkal együtt csak egyetlen játékosra reflektál” – mutatott rá.

Hozzátette: a sajtóhisztéria részének tartja azt, hogy a kormányfő kijelentéseivel rontja Szlovákia pozícióját az európai struktúrákban. Véleménye szerint a logikus érvek teljesen másként hangzanak. „Szlovákia Ukrajnában rontotta a hírnevét, mert az ott élő emberek azt olvassák, hogy Fico ellenük van, így ott rossz nevet szerzett magának. Éppen ezért hiányolom részünkről a világos, nyilvános, logikus magyarázatot és a kommunikációt" – ismételte meg.

Hangsúlyozta, hogy Szlovákia segít keleti szomszédjának a fordított irányú gázszállítással annak ellenére, hogy most csak fele annyi orosz földgázt kap, mint korábban. „Ez a legtöbb, amit értük tehetünk. Erről azonban senki sem beszél”" – állapította meg.

A CEPI elemzője úgy véli, az európaiak az oroszokhoz hasonlóan kezdenek viselkedni. Mint kifejtette, a Nyugat azzal vádolja Moszkvát, hogy propagandát folytat, mindent kiforgat, de ha valaki más nézettel rukkol elő, akkor az árulónak és Putyín segítőtársának minősül. „A nyugati liberális demokrácia arról szól, hogy különféle véleményt vallunk, amelyek mellet nyilvánosan érvelünk, majd a többség ezekből kiválasztja a legjobb érvet” – jegyezte meg hozzátéve, hogy a nyugati vitákból most éppen ezt a sokszínűséget hiányolja.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.