Elégedetlen a betegjogi szervezet

„Az egészségügyben fellelhető számos probléma sorát sajnos továbbiak gyarapították. Az ágazati illetékek kérdésének rendezésére irányuló igyekezett teljesen hatástalannak bizonyult. A páciensek továbbra is fizetni kényszerülnek, egyesek még a korábbiaknál is többet" – jegyezte meg a SITA hírügynökségnek nyilatkozva a Páciensek Jogvédő Szövetségének (AOPP) elnöke, Katarína Kafková.
A betegek jogaiért síkra szálló szervezet képviselője úgy véli, az egészségügy korrupciótól, túlárazott vásárlásoktól és előre meghatározott kimenetelű nyilvános közbeszerzésektől terhes. „A huzamosabb ideje beteg emberek senkit sem érdekelnek, s ha nem állna mögöttük a családjuk, sok esetben nem lenne, aki gondoskodna róluk. Szükség lenne egy törvényre, amely megoldja ezt a problémát" - mondta Kafková, aki szerint az is gondot jelent, hogy az egészségügy digitalizációjának programja (eHealth), továbbra sem indult be, illetve a főváros szempontjából valóban szükséges új egyetemi kórház sem épült még meg.
Kafková ugyanakkor hozzátette, azért itt-ott olyan pozitívumokat is látunk az ágazaton belül, mint a már jóváhagyott, a ritka betegségekben szenvedő páciensek ellátásának nemzeti programja, vagy az idősek és a súlyosan egészségkárosult személyek esetében alkalmazott csökkentett védhatár alkalmazása a gyógyszerek tekintetében, illetve annak előirányzása, hogy a kedvezményezettek egy újabb csoportját a gyermekek képezik majd.
„A legtöbb esetben azonban csupán minimális javító intézkedésekről volt szó a rendszerben, amely meglátásom szerint a komplex vízió hiányától szenved. Nincs egy meghatározott cél, hogy hova és milyen időn belül kellene eljutnia az egészségügynek, éppen ezért azt kívánom, hogy 2016-ban megtörténjen az előrelépés az egészségügyben" - mondta Kafková.
Az AOPP szerint megoldást kell találni az ágazat finanszírozására, világos szabályokat kell bevezetni, amelyek alapján a páciensek számára egyértelművé válik, hogy mire jogosultak. Mindemellett a szervezet szerint rendet kell tenni a jelenleg még elérhetetlen gyógyszerek és a vakcinák tekintetében.
„Az új kormánynak, legyen bár bal, vagy éppen jobboldali, szívén kell viselnie a betegek sorsát. Csak a kölcsönös kommunikáció és az együttműködés útján találhatunk hosszú távú megoldásokat" – szögezte le Kafková.