2016. szeptember 9., 10:34

Èislák magyarázkodhat Penta-ügyben

POZSONY. Viliam Èislák volt egészségügyi miniszternek a Penta pénzügyi társaság által birtokolt Pro Care társaság számára végzett munkájáról kell majd beszámolnia a parlament összeférhetetlenségi bizottsága előtt.
201609091018250.cisl01.jpg

Martin Poliaèik (SaS), az összeférhetetlenségi bizottság elnöke szerint amennyiben bebizonyosodik, hogy a volt tárcavezető megszegte az összeférhetetlenségről szóló törvényt, akkor Èislákot több ezer eurós bírsággal kell sújtani.

A Èislák elleni beadvány szerzője Miroslav Beblavý független honatya, akinek nem tetszik, hogy a volt tárcavezető most a Pentának dolgozik, azaz július 1-től Marek Duban, a Pro Care egészségügyi központ-hálózat elnökének a tanácsadójaként alkalmazták őt. Eközben még egészségügyi miniszterként tavaly szeptemberben 461 ezer eurónyi vissza nem térítendő anyagi hozzájárulásról szóló szerződést írt alá a Pro Care társaság leányvállalatával, a wesper társasággal. A képviselő szerint ez kételyek kelt, felmerül az összeférhetetlenségi törvény megszegésének a gyanúja. A vonatkozó jogszabály ugyanis megtiltja, hogy egy köztisztviselő olyan személyeknél helyezkedjen el, akiknek az anyagi támogatását megbízatási időszakának letelte előtt két évvel hagyta jóvá. Az adott cégnél a megbízatási időszaka befejezése után egy évvel akkor nem helyezkedhet el, ha az ottani bére a minimálbér tízszeresénél nagyobb (jelenleg havi 4050 euró) lenne.

„Mivel a wesper a Pro Care társaság 100 százalékos leányvállalata, ezért az alkotmánytörvénynek e helyzetre is vonatkoznia kellene“ – hívta fel a figyelmet Beblavý. Ha Èislák havi 4050 eurósnál kisebb bérről írt alá munkaszerződést, az nem jogellenes.

Èislák nemrég elhatárolódott Beblavý állításaitól, így a Pro Care társasággal aláírt szerződés szerinte semmiféle törvényt nem sért meg. Mint rámutatott, a Pro Care társaságon kívül további magánpoliklinikák is részesültek támogatásban.

Az exminiszter azt állítja, hogy a Pro Care társaságnál havi 2500 eurót keres. Ezen összeghez azonban 5000 euró toborzási bónuszt is kapott, ami a honatya szerint problémát jelenthet. Beblavý azt állítja, a törvény megtiltja, hogy bármelyik hónapban is 4050 eurónál több pénzt kapjon, így tehát fennáll a törvénysértés gyanúja. Azt is megemlíti, hogy először a Pro Care állította, hogy Èislákkal menedzseri szerződést írt alá, most pedig ismét közönséges alkalmazottról van szó. „A menedzseri szerződés a bér nagyságát figyelmen kívül hagyva is törvénysértő lenne” – szögezi le Beblavý. 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.