2016. június 30., 09:53

Egzotikus tűzhalak terjedtek el a Földközi-tengerben

LIMASSOL. A Földközi-tenger felmelegedése miatt egyre jobban érzik magukat és elterjedőben vannak az egzotikus és mérgező tűzhalak.
201606291151250.pterois_miles5.jpg

A közönséges tűzhal (Pterois miles) egy éven belül meghonosodott Ciprus csaknem teljes déli partvidékén - írják ciprusi kutatók és a brit Plymouthi Egyetem szakértői a Marine Biodiversity Records című szaklapban.

Korábban csak néhány esetben észlelték a halat a Földközi-tengerben, a tudósok elsősorban a búvárok és a halászok megfigyeléseire támaszkodtak.

A falánk tűzhalak azonban, amelyek normális esetben a Vörös-tengerben és az Indiai-óceánban fordulnak elő, nagyon gyorsan szaporodnak és veszélyeztetik a faji sokszínűséget. Az akár 35 centiméteresre is megnövő állatok más halakkal és apró rákokkal táplálkoznak. A nappal rejtőzködő, éjszaka aktív tűzhalak hátúszóinak látványos tüskéi mérget tartalmaznak, amely az emberre is veszélyt jelenthet.

Különös tekintettel a nemrég kibővített, a Vörös-tengert a Földközi-tengerrel összekötő Szuezi-csatornára, intézkedésre van szükség, az állatok újabb invázióját ugyanis el kell kerülni - mondta Jason Hall Spencer tengerbiológus, a Plymouthi Egyetem munkatársa.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.