Egyre több külföldi dolgozik Szlovákiában

Az ÚHCP képviselői arról tájékoztattak, hogy növekedett a szlovákiai tartózkodási engedélyek száma. Januárban az idegenrendészet 12 részlegébe 2855 kérvénnyel több érkezett, mint tavaly év elején.
Csémi szerint a szlovákiai befektetések automatikusan magukkal hozzák, hogy növekszik a kereslet a külföldi munkaerő iránt. Míg tavaly január végéig az idegenrendészet 3634 átmeneti lakhelyet engedélyezett foglalkoztatottság céljából, az év végén ez a szám 7715 volt.
A legtöbb engedélyt ukrán (2677), szerb (2323) és vietnami állampolgároknak (659) adták ki. „Feltételezzük, hogy ez a trend folytatódik majd” – tájékoztatott az idegenrendészet vezetője.
A munkáltatók bírálják az idegenrendészetet az engedélyek odaítélésének folyamata miatt. „Ha az előző évhez képest 37 %-os növekedésről beszélünk, akkor az ilyen jelentős növekedésre elég igényes dolog azonnal reagálni” – reagált a kritikára Csémi. Szerinte áprilistól 20 %-kal erősítik az idegenrendészet állományát.
Erősítés leginkább a nyugat-szlovákiai munkahelyekre érkezik, ahol a legtöbb kérvényt nyújtják be. Az öt itteni osztály fogadja az összes szlovákiai kérvény 56 %-át. Májustól törvényi változások várhatóak, amelyek rugalmasabbá teszik az engedélyek odaítélésének folyamatát. Csémi szerint néhány belső rendelkezést már kiadtak.
Ezzel együtt a rendőrség megerősítette Szlovákia területén az illegális foglalkoztatottság és az illegális munka ellenőrzését. Az ÚHCP első igazgatóhelyettese, Róbert Gucký tájékoztatott a legújabb kassai esetről, ahol múlt csütörtökön, február 15-én a Štúr utcai üzleti központ építkezésén 62 külföldi dolgozott illegálisan. „38 moldáviai és 24 ukrán állampolgárról van szó” – pontosította Gucký. A külföldieket előállították és kitoloncolták a Szlovák Köztársaságból. Egy évig nem léphetnek a schengeni övezetbe.
A munkáltatót a munkaügyi felügyelet vizsgálja tovább. Az Illegális Munka Elleni Nemzeti Egység nyomozója bűnvádi eljárást indított egy személy ellen. Gucký hozzátette, eljárás további személyek ellen is indulhat.
Tavaly az idegenrendészet a munkafelügyelettel együtt 340 hasonló ellenőrzést végzett, 3228 személyt ellenőriztek, közülük 1773 volt külföldi állampolgár – tájékoztatott Csémi. „Az illegális foglalkoztatással és az illegális munkával közvetlen összefüggésben 702 határozatot adtunk ki az adminisztratív jellegű kitoloncolásról” – mondta.
„Szorosan együttműködünk a munkáltatókkal, a munkáltatói szervezetekkel, egyrészt, hogy megfelelően alkalmazzuk a jogi normákat ebben az irányban, továbbá bizonyos törvényi változások céljából, amikor valóban közösen konzultálunk a változások irányáról” – tette hozzá az ÚHCP igazgatója.