Egyre rosszabb a sajtószabadság

A hanyatlás ellenére Szlovákia a V4-ek országai közül a legjobb helyen végzett, Csehország a 23. (itt a nemzetközi szervezet szerint a helyi oligarchák a sajtó megvásárlását használják hatalmuk megszilárdítására), Lengyelország az 54., Magyarország a 71. helyen végzett. A V4 összes országának romlott a helyzete az előző évhez képest.
A rangsor a világban uralkodó helyzetet tükrözi, ahol a demokrácia eróziója meggyengítette az újságírást, és általános dolog lett a médiák elleni támadás. A kései igazságok, a propaganda és a szabadság korlátozásának korát éljük. Ez a hanyatlás már a korábbi években is észlelhető volt, idén azonban szemmel látható a terjedelme és a formái. A demokratikus kormányok a szabadságot tiporják, amely az értékelés egyik fő indikátora kellene, hogy legyen. „Az alapvető szabadság eróziójával fennáll a veszélye annak, hogy a demokráciák elveszítik lelküket, ezt azzal indokolják, hogy vigyázniuk kell a polgáraikra” – olvasható a jelentésben.
A sajtószabadság eróziója különösen érzékelhető az európai demokráciákban, ahol még a rangsor élén levő országokban is hanyatlás történt. Finnország hat év után az 1. helyről a 3. helyre került.
A nemzetközi szervezet szerint a sajtószabadság 21 országban „nagyon rossz”, 51 országban „rossz”, a helyzet 62,2 %-ban romlott az értékelt 180 országban. A legjelentősebb romlás Burundiban, Bahrajnban és Egyiptomban történt.
Észak-Kórea, Türkmenisztán és Eritrea 2005 óta a rangsor utolsó helyein vannak, olyan országokként, ahol „rendszeresen elnyomnak és likvidálnak mindent, ami eltér az állami propagandától.” A rangsor élén az északi országok állnak: Norvégia, Svédország, Finnország, Dánia, Hollandia, őket Costa Rica és Svájc követik.