2017. május 3., 08:29

Egyre nagyobbak a régiók közti különbségek

POZSONY. Az Európai Bizottság képviselete és az INEKO intézet szerint a régiók fejlődésének egyik fő akadálya a készségeket kis mértékben fejlesztő művelődési rendszer. A fejlődés további akadályai a nem megfelelő közlekedési infrastruktúra, az alacsony bérrel rendelkezők magas járulékterhei, a bonyolult adminisztráció és a korrupció az elérhető pénzeszközök merítésekor.
201705012009360.000000000000000000000000000000000000000000000000001a_regiok_.jpg

Az INEKO szerint Szlovákia azon OECD-államok közé tartozik, ahol a legnagyobb különbségek vannak az egyes régiók között a bérek nagyságát és a munkanélküliség mértékét illetően. Az ok a tartósan alacsonyabb bérekben keresendő Pozsonnyal összehasonlítva, de az okok között ott van Kelet-Szlovákia és Közép-Szlovákia déli részeinek tartós lemaradása a munkanélküliség mértékét tekintve.

A régiók elmaradottsága

A szakemberek ezért annak lehetőségeiről tárgyaltak, hogyan lehet csökkenteni a régiók elmaradottságát a hozzáférhető eszközök jobb kihasználása által a munkanélküliség csökkentésére, az emberi erőforrás fejlesztésére, a közlekedési infrastruktúra javítására. Az Európai Bizottság ezekre a prioritásokra a 2014-2020-as időszakban több mint 15 milliárd eurót ad.

Dušan Chrenek, az Európai Bizottság Képviseletének szlovákiai vezetője rámutatott arra, hogy míg Szlovákia egészét tekintve az országban makrogazdasági szempontból nagyon jó eredmények születtek, és az egyik legnagyobb gazdasági növekedést érte el az Európai Unióban, néhány régió ebből a pozitív fejlődésből nem profitált oly mértékben, ahogy más régiók tették.

„Szlovákiában még mindig nagy különbségek vannak a régiók közt nemcsak a gazdasági növekedés és az egy személyre vonatkozó GDP tekintetében, hanem a munkanélküliség mértékét, a művelődési szintet és a szegénység általi veszélyeztetettséget tekintve is” – hangsúlyozta. Szerinte az Európai Bizottság számára erős tartós prioritást jelent a regionális különbségek csökkentése, amelyet leginkább a kohéziós politika által támogat.

Jobb infrastruktúra

„A szlovák régiók fejlesztésére szánt pénzeszközök többségét európai uniós forrásokból merítették. Nem lesz ez másképp a 2014-2020-as időszakban sem, amikor Szlovákia rendelkezésére összesen 15,3 milliárd euró áll. Az összeg legnagyobb részét az infrastruktúra, az emberi erőforrások, az egészségügy, a környezet, az újítások javítására szánják, de fontos szerepet kap a munkanélküliség megoldása, a szociális inklúziós programok Szlovákia kevésbé fejlett régióiban” – mondta Chrenek.

Anton Marcinèin régiófejlesztési kormánybiztos az új technológiákra figyelmeztetett, amelyek 10-15 éven belül több munkahelyet veszélyeztethetnek. „Az a kérdés, felkészülünk-e erre, vagy katasztrófa várható“ – hangsúlyozta.

Szerinte az előkészületek során már az óvodáktól kezdődően meg kell változtatni a művelődési rendszert, hogy képes legyen jobban fejleszteni az emberekben rejlő lehetőségeket. A régióknak segítene a szociális vállalatok támogatásával, amelyek nem versenyeznének a munkaerőpiacon levő cégekkel vagy a beruházások megfelelő beállításával. „Nyugat-Szlovákiában sok a befektető, többen készen közülük Kelet-Szlovákiába menni, mivel nyugaton már nagyon drága a munkaerő“ – tette hozzá.

Megosztás