Egyre kevesebben állnak Kotleba mögött

A Mi Szlovákiánk Néppárton (¼SNS) belül is jelentős turbulenciák tapasztalhatók. Több párttagot menesztettek, mások pedig – olyanok is, akik egykor a pártelnökkel egy tribünön foglaltak helyet – önként távoztak, mert a gyenge választási eredmény miatt Kotlebát hibáztatják.
Még a nyáron kényszerült távozásra Milan Mazurek parlamenti képviselő apja. Kirúgása okairól azonban a párt hallgat. Id. Milan Mazurek a közösségi hálón úgy fogalmazott, „több más olyan kiváló emberrel együtt kellett távoznia, akik nagymértékben hozzájárultak az ¼SNS parlamenti választások során elért sikeréhez“. Miért is? Állítólag ráfizettek „a vezetés beteges paranoiájára és felülmúlhatatlan egójára, ami a sajátján kívül nem enged meg semmiféle más véleményt, még akkor sem, ha a sajátja gyakran rossz“.
Az ¼SNS-ből Tomáš Ammernek, a párt volt lévai elnökének is távoznia kellett. Menesztették az eperjesi járási elnököt, František Maòkošt, valamint Stanislav Kanderát is, aki az ¼SNS színeiben tavaly jelöltette magát a parlamentbe. Kandera, akit Kotleba a besztercebányai megyei hivatalban alkalmazott, saját döntése alapján lépett ki a pártból. „Négy éven át az időmet, a meggyőződésemet és az energiámat áldoztam egy helyesnek vélt dolognak. Tévedés volt!“ – írta a közösségi hálón.
¼SNS: ez természetes jelenség
Kotlebáék nem véleményezték volt kollégáik kijelentéseit. Milan Uhrík, a párt alelnöke azonban kijelentette, egy több mint ezer taggal rendelkező pártban teljesen természetes jelenség bizonyos mértékű fluktuáció. „Nem véleményezzük egyesek távozásának az okait. Tiszteletben tartjuk minden ember véleménynyilvánításának a szabadságát“ – fogalmazott Uhrík. Hozzátette, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a párt „professzionálisabbá tételére”.
Szakértő: Kotlebáék igyekeznek meggátolni a változást
Radovan Bránik extrémizmussal és rendszerellenes mozgalmakkal foglalkozó publicista szerint a menesztett tagok közül többen a maguk módján idealisták voltak. Õk valóban bíztak Kotlebában, akit az egyetlen alternatívának tartottak. Amikor azonban hangot adtak az elégedetlenségüknek, távozniuk kellett a pártból. Kotlebának gyakran felhánytorgatják a nepotizmust, esetleg egyszerűen nem tartják őt igazi hazafinak.
Ennek ellenére Bránik szerint az ¼SNS számos tagja továbbra is azt hiszi, hogy a párt megreformálható. „Jelenleg azon dolgoznak, hogy találjanak egy kihívót, egy olyan személyiséget, aki a rendes közgyűlésen az elnöki posztért folyó harcban szembeszállhatna Kotlebával. A Kotleba körüli emberek, Uhrík és Mora minden áron igyekeznek meggátolni az ¼SNS vezetését érintő változást“ – fejtette ki Bránik.
Támadnak a konkurensek
Kotlebát már a jobboldali szélsőségesek elég nagy része nem tartja a vezérének. Úgy tűnik, hogy sok hajdani szövetségesét örömmel töltötte a párt megyei választásokon elszenvedett kudarca.
„A megyei választások eredményeinek fő küldetése az, hogy a választók egész Szlovákiában elutasítsák az állítólagos rendszerellenesség és hazafiság hamis bálványát. Ez pedig jó, nagyon jó hír a felelősségteljes szlovákok és hazánk számára“ – kommentálta a választásokat Róbert Švec, a Szlovák Megújhodási Mozgalom (SHO) vezetője.
Švec mozgalmát politikai párttá alakítja át, amely a választásokon hasonló elveket valló választópolgárokért száll harcba az ¼SNS-szel. Švec és Kotleba 2015-ben még együtt szónokolt egy migránsellenes tüntetésen.
Kotlebára már az ismert neonáci és Holokauszt-tagadó Marián Magát is megharagudott, pedig az ¼SNS színeiben indult a parlamenti választásokon. „A bukásról maga az ¼SNS tehet, ne keressük másutt a bűnösöket. Éveik voltak arra, hogy jó képességű emberekkel vegyék körül magukat, ahelyett azonban ostobákkal vették körül magukat, akik a közvélemény előtt egy félig értelmes mondatot sem képesek megfogalmazni“ – fogalmazott a közösségi hálón Magát.