Egyre fiatalabb gyerekek nyúlnak droghoz Szlovákiában

Sok esetben a rossz szülői példa vagy a barátok hatására teszik mindezt – értettek egyet a függőségekkel foglalkozó azon szakemberek az Amíg nincs túl késő című pozsonyi szimpóziumon.
„A gyerekek és a fiatalok gyakran csak a függőségük későbbi szakaszában kapnak segítséget, miközben az elsődleges megelőzésnek akkor kellene kezdődnie, amikor még nem okoz nekik problémákat a függőséget okozó szerek fogyasztása” – figyelmeztetett ¼ubomír Gábriš pszichiáter és pszichoterapeuta, egy rehabilitációs központ igazgatója.
A szakemberek szerint a pedagógusok lennének képesek időben észrevenni a gyerekek ilyen jellegű problémáit, s ezt követően segítőkezet kellene nyújtani nekik, illetve együtt kellene működni a szüleikkel. Éppen a Pozsony megyei alap- és középiskolákban drogmegelőzéssel foglalkozó koordinátorok képezték a szimpózium célcsoportját. A rendezvényen a drogmegelőzés legújabb trendjeivel és Ernest Servais Amíg nincs túl késő című projektjével ismerkedtek meg.
Jaroslav Rakuèák, a PREROD elnevezésű nappali családos foglalkoztató központ szociális dolgozója és szakpedagógusa mutatott rá a mai társadalom legnagyobb problémájának tartott család- és szülői válságra. Felrója a felnőtteknek azt, hogy a gyerekek számára megkönnyítik a drogfogyasztást. „Amikor tíz évvel ezelőtt a szülőknek azt mondtuk, hogy a gyermekük pervitinfüggő, azonnal meg akarták oldani a helyzetet. Ma azonban a szülő csak legyint egyet, s azt mondja, hogy a gyerek majd kialussza magát” – ismertette a helyzetet.
A szakértők szerint a könnyelműség, az egoizmus és a hazudozás az a három tényező, amelyek a gyerekek esetében jelzik a függőséget. A gyerekek többsége akkor kezd el drogozni, ha magányosnak érzi magát, nem hallgatják őt meg a szülei, nem érzi magát felelősnek a viselkedése következményeiért.
A szakemberek ennek kapcsán a szülőkhöz fordulnak, hogy folyamatosan érdeklődjenek gyermekeik iránt, s ne tagadják le a családban fennálló problémákat, ahelyett lépjenek. Szerintük e tekintetben a média képviselői, az állam szervek és az önkormányzatok is fontos szerepet játszhatnak – együtt kell működniük a megelőzés érdekében, hiszen a drogfüggőség kialakulása elleni harcnak ez az egyetlen hatékony eszköze.