Egy volt ŠtB-tiszt állítja, Andrej Babiš nem volt ügynök
A miniszter személyiségi jogok védelme címén kezdeményezett eljárást a Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN) ellen, mely korábban az általuk nyilvántartott iratokra hivatkozva állította, hogy Babiš munkatársa és ügynöke volt az egykori Állambiztonsági Szolgálatnak (ŠtB).
Az iratokat két éve több cseh és szlovákiai sajtóorgánum is megszellőztette. A tárgyalás előtt Babiš ismételten és nyomatékosan megerősítette, sosem volt az ŠtB ügynöke. Kifogásolta azt is, a bírósági beadvány benyújtása, azaz 2012 óta a bíróság csupán az elmúlt éven kezdett foglalkozni ügyével. Szerinte az „ügyet“ „néhány korrupt cseh és szlovák újságíró“ tartotta folyamatosan a felszínen.
A bírósági tárgyaláson kihallgatták az ŠtB egykori eligazító munkatársát, Andrej Ku¾ha volt kapitányt is, aki 1988-ban utolsóként tartotta kézben és Bureš fedőnév alatt archiválta Andrej Babiš aktáját. 98 százalékos biztonsággal állította, hogy Babiš nem volt az ŠtB munkatársa. „Ha nem jöttem volna el a mai tárgyalásra, a médiák azt írnák, félek” – jelentette ki az új cseh miniszter a tárgyalás szünetében, és mint ahogy a múltban, most is határozottan tagadta, hogy valaha is az ŠtB ügynöke lett volna.
A miniszter végül egy órás tárgyalás után a cseh és a szlovák médiák képviselőinek megkülönböztetett érdeklődése mellett hagyta el a tárgyalótermet.
Ügyvédei már az 2013. évi júniusi tárgyalás idején is jelezték, hogy Babiš sem munkatársa, sem ügynöke nem volt az ŠtB-nek. Az ügyet egyértelműen a vállalkozó személyiségi jogai megsértésének tartották, ezért Babiš be is perelte a Nemzeti Emlékezet Intézetét. Újra elmondta, soha nem kötelezte el magát és semminemű információt nem szolgáltatott, mint ahogy azt a Nemzeti Emlékezet Intézete megkérdőjelezhető hitelességű dokumentumai állítják. Egy célzatosan kialakított, fiktív aktáról van szó – állították a kereset indítványozói.
Az új cseh pénzügyminiszter állítólagos ügynök-múltjával foglalkozó első híradások 2011 végén jelentek meg a sajtóban. Valamennyien a Nemzeti Emlékezet Intézetének aktájára hivatkoztak, mely szerint a Babiš 1980 óta Bureš fedőnév alatt dolgozott az Állambiztonsági Szolgálatnak. Kezdetben bizalmiként, majd 1982 óta ügynökként tartották nyilván – írta korábban többek között az idnes.cz portál is.