Egészségügyi dolgozók tüntettek Pöstyénben
A megmozduláson az a követelés is elhangzott, hogy az illetékesek azonnal emeljék a nővérek, a szülészasszisztensek és a további egészségügyi dolgozók bérét. A tüntetést támogatásáról biztosította az Orvosszakszervezet (LOZ) elnöke, Peter Visolajský is, aki együttműködésre szólította fel a nővéreket és az orvosokat.
A Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának elnöke, Iveta Lazorová a portálnak hangsúlozta: Pöstyénre nem véletlenszerűen esett a választásuk. A fürdőváros ugyanis az ottani kórház CT-botránya miatt a hazai egészségügyben folyó korrupció jelképévé vált.
"Azért vagyunk itt, hogy rámutassunk a rossz egészségügyi rendszerre, amely a kormány csendes támogatásával elszívja a pénzt a tárcától" – mondta Lazorová. A tüntetés egyik követelése a kórházakat irányító tanács létesítése volt, amely a pénzeszközök áttekinthető felhasználását felügyelő egészségügyi dolgozókból állna, és az államigazgatás fennhatósága alá tartozna.
A bérek terén a tiltakozók azt akarják elérni, hogy a havi alapbérük ne legyen kisebb 740 eurónál. A szónokok az egészségügyben kialakult áldatlan helyzetért a kormányt hibáztatták. Visolajský a közvélemény figyelmét azokra a vállalkozókra hívta fel, akik a beteg embereken tollasodnak meg, aztkövetően pedig „6 ezer eurós öltözékekben mutogatják magukat“.
A tüntetést a Szlovákiai Gyógytornászok Kamarája, a Nővérek és Páciensek Társulása meg több más szervezet is támogatta. Ha a kormány nem veszi figyelembe a tiltakozók követeléseit, akkor Lazorová tájékoztatása szerint további tüntetésekre kerül sor.
Az egészségügy terén zajló tolvajlás a nemrég kirobbanó CT-botrány után vált égető témává. A pöstyéni kórház 1,6 millió euróért vásárolt CT-berendezése miatt meg kellett válnia a posztjától Zuzana Zvolenskának egészségügyi miniszternek és Renáta Zmajkovièovának, a parlament alelnökének, aki a kórház felügyelő tanácsának is a tagja volt. Később pedig a nyilvánosság és az ellenzéki politkusok nyomásánának engedve távozott tisztségéből Pavol Paška házelnök is.
A Sme napilap legújabb számában az olvasók figyelmét arra hívja fel, hogy több kórház is szerződéseket kötött olyan cégekkel, amelyek hosszútávon biztosíthatják az ottani páciensek étkezését. A kórházak azt állítják, hogy ezek a megállapodások rájuk nézve előnyösek.