2015. február 9., 17:10

Egészségügy - minden negyedik páciens adott már csúszópénzt

POZSONY. Továbbra is gyakran fordulnak elő korrupciós esetek a szlovák egészségügyben. A polgárok többnyire nem is tudatosítják, hogy ha valakinek kenőpénzt adnak, akkor a tettükért vállalniuk kell a felelősséget. A rendőrség évente egyre több ilyen esetet leplez le.

"A Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) tavaly összesen 141 esetben emelt vádat korrupció miatt, ami a 2013-as évvel összehasonlítva 37 esettel több" – mondta el az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője, Denisa Baloghová.

A NAKA több korrupciós botrányt vizsgált ki. A Zólyomi (Zvolen) Műszaki Egyetemen az egyik kar dékánja a hallgatója édesanyjától fogadott el kenőpénzt. Hasonló gyanú áll fenn az egyik pozsonyi kataszteri hivatal hét munkatársának az esetében is, akiket azért fizettek le, hogy protekciós alapon a megszokottnál gyorsabban intézkedjenek bizonyos kérvények esetében.

Kellemetlen kérdésekre kell válaszolnia a gyermekurológiai klinika főnökének is, aki a kis páciensei szüleitől legalább 500 eurót szokott kérni. Szakemberek szerint éppen az egészségügy a korrupció egyik melegágya. "Egy 2012-ben készített felmérés szerint már minden negyedik páciens csúsztatott némi kenőpénzt az orvosoknak. Csupán a 4 százalékuk tette ezt azért, mert a kenőpénzt kérték tőlük az orvosok" – nyilatkozta a Transparency Inetrnational Slovensko projektkoordinátora, Zuzana Danèíková.

"Az esetek túlnyomó részében szokványos esetekről, például betegszabadság intézéséről volt szó, amikor 5-10 eurós kenőpénzt kellett adni a körzeti orvosoknak" – magyarázta Danèíková.

Az egészségügyben zajló korrupciós eseteket azonban az embereknek csak kis százaléka jelenti be. Akárcsak a kenőpénz nyújtása, úgy annak az elfogadása is büntethető cselekménynek minősül. Egyetlen bűnüldöző szerv sem fogadja el azt a gyakran hangoztatott érvet, hogy mivel az orvos csúszópénzt kért, a páciensnek azt félelmében ki kellett fizetnie.

"Abban a pillanatban, amikor a páciens találkozik azzal a helyzettel, hogy az orvos kenőpénzt kér tőle, a rendőrséghez kellene fordulnia" – figyelmeztetett Danèíková.
A korrupció tehát virágkorát éli Szlovákiában, azt egyelőre az egészségügyben sem tudják orvosolni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.