2015. március 1., 12:53

Egészségügy: Harc a csúszópénz ellen

POZSONY. Az egészségügyi minisztérium többet is tehetne azért, hogy a lakosság komolyan vegye: a csúszópénz elfogadhatatlan az egészségügyben - vélekedik Transparency International Slovakia.

„Gondoskodhatna például a felvilágosításról, vagy a hatékonyság érdekében nyomást gyakorolhatna az egészségügyre” – sorolta a csúszópénz elleni harc lehetséges módozatait Zuzana Danèíková, a Transparency International Slovakia (TIS) munkatársa. Véleménye szerint az államnak nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie arra, hogy elérje, a polgárok ne adjanak csúszópénzt és jelezzék, ha korrupció gyanúja merül fel.

Az államnak az orvosokkal is tárgyalnia kellene a korrupció elfogadhatatlanságáról. Viliam Èislák, az egészségügyi tárca kormánypárti vezetője a korrupció ellenei harc egyik fő forrásaként a az egészségügyi törvény módosítását jelölte meg, mely újraszabályozza az illetékeket. Ugyanakkor felhívta a figyelmet az egészségügyi minisztérium [email protected] e-mail címére, melynek segítségével az esetleges korrupciós ügyeket jelenthetik a polgárok.

„A minisztérium segíthetne például a várakozási idő rövidítésében, vagy ösztönözhetné a polgárokat az egymás megelőzésének korlátozására” – vélekedik Danèíková, aki szerint a soron kívüli vizsgálatért járó illeték eltörlése inkább növeli a korrupciót. „A felmérések azt mutatják, a polgárok gyakran azért adnak csúszópénzt, hogy gyorsabb és jobb ellátásban részesüljenek. Az orvosok viszont azt hivatalukból eredő alacsony béreik miatt fogadják el” – hangsúlyozta.

A korrupció a minisztériumnak vagy a rendőrségnek is jelenthető – figyelmezteti a polgárokat az egészségügyi minisztérium. A 2011 óta működő e-mail címre eddig mindössze 12 bejelentés érkezett, melyből 8-at a minisztérium továbbított a rendőrségnek. „ A egészségügyi miniszter a korrupcióval kapcsolatos állásfoglalását már több alkalommal kinyilvánította: elfogadhatatlannak tartja, de a lakosság részéről kevés a visszajelzés” – magyarázta a TASR hírügynökségnek Martina Šoltészová, a tárca szóvivője.

Egyúttal visszautasított mindenfajta spekulációt azzal kapcsolatban, hogy a soron kívüli vizsgálatért járó illeték erősítene a korrupciót, ugyanis nem az volt az orvosok jövedelmének meghatározó része. „Viszont a betegekért járó összeg, illetve a betegbiztosítóktól a betegellátásért járó összeg a bérük meghatározó része. A szakorvosoknál pedig a teljesítményért járó térítés” – magyarázta. A törvény rendelkezéseinek meg kellene akadályoznia a korrupciót, hogy az orvosok ne kérjenek pénzt azért, amiért nem lehet.

A várakozási idő csökkentése - Šoltészová szerint – az orvosok kezében van. Nekik kell megszervezniük, hogy a beteg ne sokáig várakozzon. „Nem újdonság, hogy az általános és szakorvosok is soron kívüli illeték nélkül rendeljék be betegeiket. Meg tudják oldani, hogy a beteg ne sokat várjon, és pénzbe se kerüljön” – hangsúlyozta.

Ha a köztársasági elnök aláírja az egészségügyi törvény módosítását, úgy 2015. április 1-jén hatályba is léphet.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.