Egészségbiztosítóink térítik az influenza elleni oltás árát

Štefan Laššán tüdőgyógyász, az egészségügyi tárca illetékes részlegének vezérigazgatója prezentációjában leszögezte - ám a vitában személyesen nem vehetett részt - hogy az influenza által okozott súlyos szövődmények egyike a pneumónia, vagyis a tüdőgyulladás. Szlovákia az e betegségben elhunyt személyek terén európai viszonylatban a riasztó 2. helyet foglalja el – tájékoztat a TASR hírügynökség.
"Tüdőgyulladásban nem kellene meghalni" – hangzott el az előadása során, hozzátéve, hogy ha valaki az egészségügyi rendszerben mégis e betegség miatt veszti életét, akkor vélhetően rosszul működik a rendszer.
Az influenza szövődményeivel együtt az ismertetett adatok szerint felelős az obstruktív tüdőbetegséggel küszködő páciensek túl nagy számban történő kezeléséért és elhalálozásáért is. Az influenza elleni oltásnak köszönhetően 60 százalékkal csökkent e betegség előfordulása, 40 százalékkal kisebb azon páciensek száma, akiknek romlott az állapotuk, 80 százalékkal pedig kisebb a tüdőgyulladás és szövődményei kifejlődésének a valószínűsége.
"Az influenzára nálunk azért is veszélyként tekintenek, mert a laikusok valamennyi meghűléses megbetegedést influenzának tartják" – mondta el a Szlovákiai Járványügyi és Vakcinológiai Társaság elnöke, Zuzana Krištúfková. Hangsúlyozta, hogy nálunk semmiféle tanulmány nem készült az influenza hatásairól. "Vélhetően az egyetlen olyan európai állam vagyunk, amely nem rendelkezik olyan intézettel, amely tudományos alapon foglalkozna a megelőzéssel" - említette.
Úgy véli, hogy a népesség beoltása azon egészségügyi dolgozók oltással kapcsolatos hozzáállását is befolyásolja, akik azt gyakran maguk is elutasítják. "Nálunk szinte természetesnek tartják azt, ha valaki belehal az influenzába, azon senki sem háborodik fel, és nem gondolkodik el azon, hogy ezek olyan halálesetek, amelyeket meg lehetett volna előzni" – mondta el. A betegség elleni kis mértékű beoltottságot a hibás nézetek terjedése, továbbá az oltás ellenzőinek aktivitása és az oltóanyag iránti bizalmatlanság is befolyásolja. "Ha hozzáférhető az oltóanyag, akkor mindegyik ilyen jellegű haláleset feleslegesnek számít" – szögezte le végül Krištúfková.
A jelenlevő szakemberek a várandós és gyermekket szoptató nők, valamint az egészségügyi dolgozók beoltásának, továbbá az oltás előnyeiről szóló felvilágosítás javításának a jelentőségét is hangsúlyozta. Arról is szó esett, hogy miként Nagy-Britanniában már bevett szokásnak számít, úgy nálunk is kiképzett patikai személyzet segíthetne az oltás bevezetésében.
Az influenza elleni oltóanyag árát Szlovákiában valamennyi egészségbiztosító átfizeti. Az oltóanyagot a körzeti orvos írja fel. Majd azt a páciens kiváltja a gyógyszertárban, visszatér a körzeti orvosához, aki őt beoltja.
