2014. december 7., 16:32

Èentéš egyetértett Èižnár főügyésszé történő jelölésével

POZSONY. Jozef Èentéš ki nem nevezett főügyészként egy négyszemközti találkozón egyetértett azzal, hogy Jaromír Èižnár jelöltesse magát a tisztségbe. Èentéš ezt a Szlovák Rádió és Televízió „Öt perc múlva 12“ című vasárnapi vitaműsorában jelentette ki.
Jozef Èentéš a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) műsorában találkozott Ivan Gašparoviè volt államfővel, aki korábban nem akarta őt kinevezni főügyésszé, amivel az Alkotmánybíróság e heti döntése alapján megsértette a jogait. Èentéš a mai műsorban reagált Jaromír Èižnár nyilvános felszólításra. Mint arról portálunkon is beszámoltunk, a hivatalban levő főügyész a Pravda napilapnak azt nyilatkozta, rövid időt ad Èentéšnek arra, hogy a sajtóban megmagyarázza, részéről mi előzte meg a jelölés elfogadását, ellenkező esetben ő maga fog beszélni.

Èentéš a közmédia műsorában elmondta, tavaly májusban két alkalommal találkozott Èižnárral a pozsonyi Komenský Egyetem Jogi Karán. Ekkor az ő kinevezésének visszautasításáról beszélgettek, illetve arról, hogy Èižnár miért habozott elfogadni a jelölést. „Én aztán azt mondtam, hogy rendben van, támogatlak téged. Nyíltan megmondtam neki, hogy nem lesznek kifogásaim az ellen, ha jelölteti magát” – írta le a beszélgetést Èentéš.

Mindezért cserébe Èižnár megígérte, hogy később távozik a legfőbb ügyészi tisztségből, ha az Alkotmánybíróság megállapítaná, hogy eljárásával megsértette Èentéš jogait. Erre azonban nem került sor, a testület csütörtökön leszögezte: Èižnár főügyésszé való megválasztása körül minden rendben volt.

„Õ törvényesen megválasztott főügyész, s én ezt tiszteletben tartom" – hangsúlyozta Èentéš.

Jozef Èentéš a vitaműsorban arról is beszélt, hogy tudomása szerint Ivan Gašparoviè az első államfő Szlovákia újkori történelmében, akiről az Alkotmánybíróság leszögezte, hogy megsértette egy fizikai személy jogait. Ezt történelmi pillanatnak nevezte.

Hozzátetette: úgy tudja, az Alkotmánybíróság fizikai személynek még soha nem ítélt meg olyan magas kárpótlást, mint neki. „Ezen az úton is az fejezte ki, hogy milyen mélyen sérültek a jogaim“ – jegyezte meg. Èentéš 60 ezer eurós kártérítést kap, amit jótékonysági célokra kíván fordítani.

Gašparoviè a műsorvezető kérdésére, miszerint nem bánta-e meg, hogy az első olyan államfőként írja be a nevét a történelembe, aki alkotmányellenesen döntött, elmondta: sajnálja, hogy az egész ügy politikai kérdéssé vált. „Az Alkotmánybíróság nem az alaptörvény és más jogszabályok alapján határozott, hanem kimondottan politikai döntést hozott” – hangsúlyozta a volt köztársasági elnök. Hozzátette: egyelőre nem döntötte el, hogy az ügyben nemzetközi bíróságokhoz fordul-e, előbb ugyanis tüzetesen át kell vizsgálnia az Alkotmánybíróság határozatát.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.