Eddig nem törték fel az elektronikus aláírásokat

A miniszterelnök-helyettes arra kért mindenkit, mellőzzék az emóciókat, ugyanis a helyzet maradandó bizalmatlanságot válthat ki az elektronikus szolgáltatások és digitális környezet iránt. Emlékeztetett, a nevezett műszaki probléma nem csupán Szlovákiában alakult ki, de több más országban is, ahol hasonló típusú chippel és biztonsági kulccsal működő személyi igazolványok vannak használatban.
„Egyelőre nem kaptunk jelentést arról, hogy bármelyik szavatolt elektronikus aláírást feltörték volna” – jelentette ki Pellegrini. Az aláírások veszélyeztetésének esetében a hitelesítő hatóságnak döntenie kell az összes elektronikus aláírás érvénytelenítéséről, különben megszűnne jogosultsága az adott területen való működésre.
A miniszterelnök-helyettes elmondta, a belügyminisztérium már csaknem befejezte a munkát az új, biztonságos „kulcsokkal” működő elektronikus aláírásokon. Ezek várhatóan a jövő héten válnak majd elérhetővé. „Dolgoznak a műszaki megoldáson, hogy ha véletlenül mégis sor kerül az összes – pillanatnyilag 300 000 – aláírás érvénytelenítésére, az új aláírások a portálra való bejelentkezés alkalmával távolról, automatikusan a személyi igazolványaikra kerüljenek” – magyarázta.
Intézkedéseket foganatosítottak
Egyúttal Pellegrini biztosította a nyilvánosságot, foganatosították a szükséges intézkedéseket, hogy a polgárok vagyona és jogai ne sérüljenek. Hozzátette, a szerdai kormányülés során Robert Kaliòák belügyminiszter arról tájékoztatott, hogy például ingatlanok elektronikus átruházása esetén, megelőzés céljából kapcsolatot teremtenek az eladóval, valóban használta-e az átruházás kapcsán elektronikus aláírását. A nevezett folyamat nélkül nem kerülhet sor az átruházásra.
A biztonsági kulcsok kapcsán okozott kár értékét Szlovákia behajtja, hasonlóképpen, mint ahogy azt az elektronikus postaládákba való lassú kézbesítésért alig egy hónapja történt esetben tette – jelezte Pellegrini. „Százmilliós összegekről van szó, melynek kifizetését a beszállítótól követeli Szlovákia. Hasonlóképpen kíván az állam az ügyért felelős beszállítóktól, illetőleg hatóságoktól is bizonyos kártérítést behajtani” – magyarázta Pellegrini rámutatva, hogy manapság egyelőre nehéz számításokat végezni, az új kulcsok, illetőleg azok programozása mennyibe kerül majd államnak.
Az elmúlt napokban több szakértő is figyelmeztetett, hogy a Masaryk Egyetem kutatócsoportja feltárta a szlovák személyi igazolványokon is szereplő chipek sebezhetőségét. A sebezhetőség következtében egy nyilvános kulcs segítségével a magánkulcs lemásolható, s következésképpen az áldozat nevében mindenfajta elektronikus dokumentum aláírhatóvá válik. Ez azt jelenti, hogy az eredeti aláírást nem lehet majd megkülönböztetni a támadó által gyártott hamistól.